Menu
Podróże

Sydney to nie tylko Opera House. Czym jeszcze was zachwyci?

Słynny gmach opery i parki narodowe z dziko żyjącymi zwierzętami. Nowoczesne wieżowce dzielnicy biznesowej oraz szerokie plaże przyciągające amatorów surfingu. Sydney to jedna z niewielu metropolii, gdzie w parę minut można przenieść się z centrum wielkiego miasta wprost na łono natury.

Symbolem miasta jest biały budynek Sydney Opera House, wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większości turystów przypomina wzniesione żagle jachtów wpływających do zatoki. Mało kto wie, że projektanta Jørna Utzona zainspirowały… kawałki pomarańczy.

Wewnątrz, oprócz sali koncertowej wyposażonej w największe na świecie organy mechaniczne, mieści się sala operowa, studio nagrań, garderoby, restauracje, a nawet kino.

Bilety na spektakle trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, ale żeby dostać się do środka wystarczy skorzystać z wycieczki pod opieką przewodnika. Godzinna wyprawa po zakamarkach opery to koszt 42 dolarów.

Sydney – co zobaczyć w okolicach Circular Quay

Po przeciwnej stronie zatoki, na wprost opery, wznosi się kolejna ikona Sydney – strzelisty Harbour Bridge. Most, nazywany przez tubylców Wieszakiem, został ukończony w 1932 roku. Znacznie później ktoś wpadł na pomysł udostępnienia jego stalowych łuków zwiedzającym.

Od tej pory wspinaczka na położone na wysokości 134 m nad powierzchnią wody przęsła mostu stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Przejście całej konstrukcji zajmuje ok. 3,5 godziny, a rozciągający się z góry widok zdecydowanie wart jest wysiłku.

Sydney co zobaczyć - Harbour Bridge

Sydney – co zobaczyć w dzielnicy the Rocks

Schodząc z Harbour Bridge docieramy do portowej dzielnicy The Rocks, zamieszkiwanej niegdyś przez marynarzy i prostytutki. W odrestaurowanych budynkach o niepowtarzalnym klimacie powstało wiele barów i restauracji.

Warto zajrzeć do Phillip’s Foote – lokalu, gdzie samodzielnie usmażymy na grillu soczyste steki i ryby. Obsługa chętnie udziela wskazówek na temat czasu przyrządzania poszczególnych rodzajów mięsa.

Na deser wybierzmy się do położonej w sąsiedztwie naleśnikarni Pancakes On The Rocks na puszyste naleśniki Devil’s Delight z bitą śmietaną, lodami czekoladowymi i truskawkami. Są fenomenalne!

Naleśniki z truskawkami i polewą czekoladową
Najlepsze naleśniki w Sydney można zjeść w dzielnicy the Rocks. / fot. Pancakes on the Rocks

Blue Mountains

Blue Mountains, czyli Góry Błękitne oddalone są od miasta o niecałe 100 km. Swoją nazwę zawdzięczają porastającym tutejsze zbocza eukaliptusom. Ulatniające się z nich olejki eteryczne sprawiają, że oglądane z daleka góry wydają się być spowite niebieskawą poświatą.

Ich najbardziej znanym szczytem jest formacja o nazwie Trzy Siostry. Według legendy są to miejscowe piękności, w których zakochali się trzej bracia z wrogiego plemienia. Chcąc ustrzec siostry przed zakazanym uczuciem, szaman przemienił je w kamień.

Blue Mountains

Featherdale Sydney Wildlife Park

Obowiązkowym przystankiem podczas wyprawy w góry jest rezerwat przyrody Featherdale. Jego główną atrakcją jest możliwość zrobienia zdjęcia z koalą.

– Jest tylko jedna zasada, o której musicie pamiętać – uprzedza nas Daniel, opiekun zwierząt. – Gdy koala śpi, nie wsadzajcie mu palców do oczu, żeby go obudzić!

Można tu także przyjrzeć się z bliska zwyczajom kangurów. Przyjazne torbacze chętnie dają się karmić z ręki. Ich widok przypomina nam, że naprawdę znaleźliśmy się po drugiej stronie globu.

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Do Australii najlepiej wybrać się w trakcie polskiej zimy, gdyż pory roku są odwrotne niż w Europie.
Język: Językiem urzędowym jest angielski.
Waluta: Dolar australijski; 1 dolar = 2,86 zł.
Wiza: Podróżując do Australii, obywatele polscy muszą posiadać wizę turystyczną. Wniosek należy złożyć przez Internet i wydrukować potwierdzenie.
Szczepienia: nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply