Menu
Podróże

Stambuł – zwiedzanie miasta dwóch kontynentów

Stambuł, nazywany niegdyś Konstantynopolem, to położone na dwóch kontynentach miasto, którego historia sięga czasów cesarstwa Bizantyjskiego. Dawniej krzyżowały się tutaj szlaki handlowe, karawany ze Wschodu przywoziły jedwab, przyprawy i porcelanę. Dzisiejsi mieszkańcy z dumą kultywują kupieckie tradycje. Na gwarnych bazarach toczy się życie miasta.

– Dobra cena, specjalnie dla ciebie. – zachwala swój towar sprzedawca na Wielkim Bazarze. – Tylko obejrzyj, nie musisz nic kupować!

Wśród wystawionych bibelotów moją uwagę zwraca oko proroka – niebieskie szkiełko z namalowaną pośrodku źrenicą, mającą odganiać złe spojrzenia. Nie warto się przejmować, jeśli amulet pęknie – będzie to oznaczało, że spełnił swoje zadanie.

Po zwyczajowym targowaniu się, bez którego trudno wyobrazić sobie udaną transakcję, sprzedawca zaprasza do swojego kramu na czaj i pogawędkę.

Stambuł – zwiedzanie Wielkiego Bazaru

Wielki Bazar jest jednym z największych krytych targowisk na świecie. Pod jednym dachem znajduje się tutaj prawie pięć tysięcy stoisk. W jego ciasnych alejkach można kupić wszystko – od tureckich dywanów, przez fajki wodne, ceramikę, tradycyjne zestawy do parzenia herbaty, aż po orientalne lampy ozdobione kolorowymi mozaikami.

Nieopodal znajduje się Targ Korzenny. Przed sklepikami piętrzą się kolorowe kopce przypraw, aromatycznych herbat i suszonych owoców. Kuszą chałwy, bakławy, bloki nugatu i „turecka viagra”, czyli suszone figi nadziewane bakaliami. Trudno się zdecydować, ale sympatyczni sprzedawcy pozwalają wszystkiego spróbować przed zakupem.

Co zjeść w Stambule?

Zanim ruszę zwiedzać miasto, zatrzymuję się na śniadanie w okolicach przystani, z której odpływają statki kursujące po Bosforze. Na przenośnych grillach rozstawionych przy nabrzeżu skwierczą świeżo wyłowione ryby.

Kupuję balik ekmek, czyli puszystą bułkę ze smażoną makrelą z dodatkiem sałaty i cebuli. To prawdziwie demokratyczne danie – zajada się nim zarówno biedota, jak i biznesmeni w garniturach od Armaniego.

Mniej głodni mogą zdecydować się na małże – skropione sokiem z cytryny idealnie nadają się na niewielką przekąskę.

Stambuł co zjeść
Stambuł – zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od niewielkiej przekąski.

Stambuł – zwiedzanie świątyni Hagia Sophia

Wskakuję w podjeżdżający tramwaj i jadę kilka przystanków do dzielnicy Sultanahmet, gdzie mieszczą się najstarsze zabytki Stambułu. Wśród nich Hagia Sophia – Kościół Mądrości Bożej.

Bazylika została wzniesiona w VI wieku, w ciągu zaledwie pięciu lat, i była najważniejszym kościołem Bizancjum – siedzibą patriarchy Konstantynopola. Po zdobyciu miasta przez Turków w 1453 roku świątynia została przekształcona w meczet. Dobudowano do niej minarety, a wizerunki aniołów podtrzymujących kopułę przykryto tynkiem. Miejsce krzyża zajął półksiężyc.

Od 1935 roku bazylika pełni funkcję muzeum. Odwiedzający ją turyści chętnie zatrzymują się obok „płaczącej kolumny”, na której umieszczona jest stela św. Grzegorza. Podobno jeśli włożymy kciuk w otwór w kolumnie i wykonany ręką pełny obrót, spełni się nasze życzenie.

Hagia Sophia w Stambule

Błękitny Meczet w Stambule

Naprzeciw Hagi Sophii wznosi się Błękitny Meczet, zawdzięczający swoją nazwę ceramicznym płytkom, zdobiącym jego wnętrze. Został ufundowany przez sułtana Ahmeda I, który chciał uzyskać przebaczenie Allaha za niewłaściwe prowadzenie się w młodości.

Budowlę wyróżnia sześć minaretów. Ich liczba jest wynikiem nieporozumienia pomiędzy sułtanem a architektem – władca zażyczył sobie cztery złote minarety, ale ponieważ po turecku słowo „złoto” brzmi podobnie do „sześć”, budowniczy przekręcił polecenie.

Wywołało to oburzenie władz Mekki, świętego miasta Islamu, w którym również znajdował się meczet z sześcioma minaretami. Żeby udobruchać imamów w Mekce, Ahmed I zapłacił im za dobudowanie siódmego minaretu.

Meczet w Stambule

Stambuł – zwiedzanie pałacu Topkapi

Położony na wzgórzu nad cieśniną Bosfor pałac Topkapi jest miejscem, na którego zwiedzenie potrzeba kilku godzin. To nie jeden budynek, lecz cały kompleks pawilonów, dziedzińców i ogrodów. Najwięcej zainteresowania wzbudza skarbiec, gdzie podziwiać można 86-cio karatowy diament otoczony mniejszymi kamieniami oraz rozległy harem.

Dla zwiedzających udostępniono jedynie 20 z 300 składających się na niego komnat. Kiedyś mieszkały w nim sułtańskie konkubiny, faworyty i niewolnice, których czci pilnowali eunuchowie. Chcąc zdecydować z kim spędzi noc, sułtan rzucał u stóp wybranki haftowaną chusteczkę.

Wycieczka po zakamarkach haremu odbywa się pod opieką przewodnika, a snuta przez niego opowieść wciąga jak te z „Baśni tysiąca i jednej nocy”.

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Do Stambułu najlepiej wybrać się późną wiosną, albo wczesną jesienią, żeby uniknąć tłumów turystów i uciążliwych upałów.
Język: Językiem urzędowym jest turecki, ale można porozumieć się również po angielsku.
Waluta: Lira turecka; 1 lira = 0,47 zł.
Wiza: Wizę turystyczną można uzyskać przez Internet za 20 USD lub nabyć na lotnisku za 30 USD. Dokument jest ważny przez 90 dni.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply