Menu
Podróże

Nie tylko Alcatraz i Golden Gate. Poznaj wszystkie atrakcje San Francisco

Strażnicy mówili, że w niektóre dni na wyspie czuć było zapach czekolady od Ghirardelliego. W Nowy Rok więźniowie słyszeli dochodzący z wybrzeża huk fajerwerków. Miasto było tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Dziś twierdza Alcatraz jest jedną z największych atrakcji San Francisco.

Przez ponad 150 lat nazwa Alcatraz budziła dreszcz zgrozy nawet u najbardziej praworządnych obywateli. Owiane ponurą sławą więzienie o zaostrzonym rygorze znajdowało się na wyspie oddalonej o niecałe 3 kilometry od wybrzeży San Francisco.

Przetrzymywano w nim wielu najgroźniejszych przestępców epoki prohibicji m.in. gangstera Ala Capone. Król nielegalnego handlu alkoholem został skazany na 11 lat za oszustwa podatkowe – władze nie były w stanie udowodnić mu innych przestępstw. Podczas odsiadki dodatkową karą był dla niego obowiązek czyszczenia latryn.

Alcatraz – najcięższe więzienie świata

Zakład karny pobudzał wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Podczas jego istnienia odnotowano 14 prób ucieczki, ale tylko jedna z nich zakończyła się sukcesem. Historia braci Johna i Clarence’a Anglinów i Franka Morrisa stała się kanwą filmu „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem.

Trójka skazańców uciekła ze swoich cel podkopami, a następnie przedostała się na dach szybem wentylacyjnym. Tratwa, którą odpłynęli z wyspy została ostrzelana przez strażników, ale ich ciał nigdy nie odnaleziono. FBI uznało, że trójka zbiegów utonęła.

Bilety do Alcatraz najlepiej zamawiać z wyprzedzeniem, bo w dniu wycieczki nie mamy co liczyć na ich zakup.

San Francisco – atrakcje w pobliżu Fisherman’s Wharf

Położone na 42 wzgórzach San Francisco stało się tłem wielu hollywoodzkich produkcji. W pamięć zapadają szczególnie kręcone tutaj sceny efektownych pościgów. Wizytówką miasta jest most Golden Gate, zaprojektowany przez architekta Josepha Straussa.

Jego budowę ukończono dopiero w 1937 roku, jako że projekt spotkał się z ostrym sprzeciwem właścicieli promów. Most liczy prawie 2,8 kilometra długości i pomalowany jest na soczyście pomarańczowy kolor, kontrastujący z błękitem nieba i oceanu.

Najlepszym sposobem na jego zwiedzenie jest wypożyczenie roweru w Fisherman’s Wharf i przejażdżka do mieszczącej się po drugiej stronie cieśniny miejscowości Sausalito.

San Francisco – atrakcje poza miastem

Kalifornia słynie z wybornych win, a większość z nich powstaje w położonych niedaleko San Francisco dolinach Napa i Sonoma. W czym tkwi ich sekret? Panujący tutaj klimat sprawia, że dni są ciepłe i słoneczne, a wieczorami pojawia się chłodna bryza znad oceanu.

Ostatniego dnia pobytu ruszamy do winnicy Jacuzzi. – Niedawno urządzaliśmy tutaj wesele saudyjskiej księżniczki – zdradza przewodnik. Oprócz degustacji win, mamy okazję spróbować chrupiącego chleba z lokalną oliwą i świeżych serów.

Następnie odwiedzamy butikową winnicę Roche. Jej właściciel zapewnia, że sam codziennie wypija dwie butelki swoich wyrobów. Pokazuje nam, jak prawidłowo smakować wino i tłumaczy dlaczego tak ważne jest, żeby pooddychało przed wypiciem.

Wiedza ta z pewnością nie pójdzie w las, bo kilka butelek Roche’a wraca z nami do Polski.

San Francisco - co zjeść
Atrakcje San Francisco najlepiej zwiedzać autobusem turystycznym, który zatrzymuje się m.in. w pobliżu Fisherman’s Wharf.
Informacje praktyczne
Kiedy jechać: San Francisco najlepiej odwiedzić jesienią. Miesiące letnie bywają pochmurne i mgliste.
Język: Językiem urzędowym jest angielski, ale można się porozumieć również po hiszpańsku.
Waluta: Dolar amerykański; 1 dolar = 3,85 zł.
Wiza: Wjeżdżając na terytorium Stanów Zjednoczonych musimy posiadać ważną wizę turystyczną.Decyzję o jej przyznaniu podejmuje konsul po osobistej rozmowie.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply