Menu
Podróże

Rzym w 24 godziny – co zobaczyć w Wiecznym Mieście?

Nazywany Wiecznym Miastem Rzym jest miejscem, które odwiedzić trzeba przynajmniej raz w życiu. Pod względem ilości zabytków i dzieł sztuki nie może równać się z nim żadna inna stolica.

Turyści i pielgrzymi ściągają tu o każdej porze roku, by pospacerować po Forum Romanum, wrzucić monetę do Fontanny di Trevi, podziwiać skarby zgromadzone w Muzeach Watykańskich, czy spróbować kuchni włoskiej w jednej z licznych restauracji położonych na Zatybrzu. Jeden dzień spędzony w Rzymie to oczywiście bardzo mało, ale wystarczy, byśmy chcieli wracać do tego miasta, żeby za każdym razem odkrywać w nim coś nowego.

Rzym – zwiedzanie Koloseum

Poranki w Rzymie pachną świeżo zmieloną kawą i drożdżowymi rogalikami cornetto podawanymi do śniadania. Podczas gdy kelnerzy nakrywają stoliki w oczekiwaniu na pierwszych gości, a miejscowi raczą się filiżanką espresso przy barze, w kolejce do Koloseum ustawiają się turyści.

Zwiedzanie tej antycznej areny najlepiej zacząć od rana. Pierwsze fundamenty budowli stanęły w 72 roku z rozkazu cesarza Wespazjana, założycieli dynastii Flawiuszów. Gmach składa się z trzech poziomów arkad, nad którymi można było zamocować płócienny dach, chroniący widzów przed promieniami słońca.

Na nieistniejących dziś deskach areny odbywały się walki gladiatorów i widowiska przedstawiające bitwy morskie. Po upadku cesarstwa rzymskiego Koloseum przeszło w ręce Kościoła, ulegając stopniowej dewastacji. Rozpoczęta w 2012 roku renowacja ma przywrócić zabytek do dawnej świetności.

Koloseum Rzym zwiedzanie

Co zobaczyć w pobliżu Fontanny di Trevi?

Kamienice otaczające barokową Fontannę di Trevi pomalowane są na ciepłe, pastelowe kolory. Wkomponowane w fasadę budynku rzeźby mitologicznych postaci sprawiają niezwykle dynamiczne wrażenie.

Największa z nich to posąg Okeanosa, powożącego rydwanem zaprzęgniętym w dwa wierzchowce. W sąsiednich niszach znajdują się figury przedstawiające Dostatek i Zdrowie.

O tej porze na placu przed fontanną nie ma jeszcze tłumów, warto więc odwrócić się tyłem do budowli i wrzucić do środka monetę. Według legendy jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie wróżą nowy związek, a trzy – rychły ślub.

Nic dziwnego, że każdego dnia w fontannie lądują monety o wartości ponad 3 tysięcy euro!

Rzym zwiedzanie - Fontanna di Trevi
Rzym – zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Fontanny di Trevi.

Co zobaczyć w okolicy Schodów Hiszpańskich?

Spacerując wąskim przesmykiem Via della Stamperia, kierujemy się w stronę Placu Hiszpańskiego. Jego nazwa związana jest ze znajdującą się przy nim ambasadą Hiszpanii.

Słynne schody, prowadzące do kościoła Świętej Trójcy, są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiecznym Mieście. Zaprojektował je Francesco de Sanctis na zlecenie papieża Innocentego XII. Szerokie stopnie o charakterystycznym kształcie symbolizują wzburzone morskie fale.

U podnóża schodów podziwiać można niewielką fontannę autorstwa Pietro Berniniego. Jej kształt przypominający na wpół zatopioną łódź jest pamiątką po powodzi, która dotknęła Rzym w 1598 roku.

Schody Hiszpańskie Rzym zwiedzanie
Schody Hiszpańskie są jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Wiecznym Mieście.

Rzym – zwiedzanie Panteonu

Popołudniowe słońce wdziera się w umieszczony w kopule Panteonu oculus, zalewając wnętrze budowli światłem. Świątynia powstała za czasów panowania cesarza Hadriana, jako miejsce kultu pogańskich bogów.

W VI wieku gmach przekształcono w kościół. Dzięki temu nie został splądrowany i doprowadzony do ruiny jak inne zabytki starożytnego Rzymu.

Budynek Panteonu zachwyca doskonałą harmonią proporcji – zbudowano go na planie koła, a jego wysokość równa jest średnicy. Przed wejściem znajduje się dobudowany później portyk z kolumnami w stylu korynckim.

Większość odwiedzających kieruje się do położonej w jednej z wnęk ściennych kaplicy grobowej Rafaela oraz do grobowców królewskich, gdzie złożono ciało Wiktora Emanuela II.

Panteon Rzym zwiedzanie
Rzym – zwiedzanie Panteonu jest bezpłatne. W środku podziwiać można kaplice grobowe Rafaela Santi i króla Wiktora Emmanuela II.

Rzym – zwiedzanie Campo di Fiori

Campo di Fiori, plac znany z poezji Czesława Miłosza, rozbrzmiewa głosami przekupniów od wczesnych godzin porannych aż do zachodu słońca. Dawniej odbywały się tutaj turnieje i egzekucje, a od XIX wieku popularny targ.

Chociaż „kosze oliwek i cytryn” zastąpiły włoskie makarony, butelki oliwy z oliwek i lokalne przetwory, chętnie kupowane przez turystów, to jednak warto zajrzeć tutaj w poszukiwaniu pomnika z brązu upamiętniającego śmierć Giordana Bruno.

Dominikanin i humanista został spalony na stosie za głoszenie herezji, gdyż twierdził, że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie na odwrót.

Rzym – zwiedzanie Zatybrza

Przecinając Ponte Sisto w kierunku Zatybrza, trafimy do położonej po przeciwnej stronie rzeki dzielnicy, która przez długi czas uważana była za ubogie zaplecze Rzymu. Dziś słynie z bujnego życia nocnego i licznych trattorii, w których stołują się mieszkańcy miasta.

Kuchnia włoska to nie tylko pizza. W restauracji da Enzo specjalnością szefa kuchni jest spaghetti alla carbonara.

Historia powstania potrawy związana jest z górnikami, pracującymi w kopalniach rejonu Lazio. Wychodząc do pracy zabierali ze sobą makaron, jajka i kawałek boczku, by na miejscu przyrządzić sobie prostą przekąskę.

Dla Włochów wieczór to czas głównego posiłku – po lunchu większość knajp jest zamykana na czas największego upału. Dlatego biesiady, przerywane licznymi toastami, trwają aż do późnej nocy.

Kto raz rozsmakował się w kuchni włoskiej na pewno wróci do Rzymu – miasta, do którego prowadzą wszystkie drogi.

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Do Rzymu najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią, kiedy temperatury najbardziej sprzyjają zwiedzaniu miasta.
Język: Językiem urzędowym jest włoski, ale można porozumieć się również po angielsku.
Waluta: Euro; 1 euro = 4,51 zł.
Wiza: Nie jest wymagana. Do przekroczenia granicy wystarczy paszport albo dowód osobisty.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply