Menu
Podróże

Co warto zobaczyć w Kuala Lumpur? Tych 5 atrakcji nie możesz ominąć

Wyobraź sobie miasto, w którym najwyższe na świecie bliźniacze wieże otoczone są parkiem pełnym tropikalnej roślinności. Szklane fasady drapaczy chmur odbijają równikowe słońce. W oddali rozbrzmiewa głos muezzina wzywający wiernych do modlitwy. Nowoczesne centra handlowe sąsiadują z tętniącymi życiem bazarami. To Kuala Lumpur, stolica Malezji.

Malezja, jeden z azjatyckich tygrysów, powoli otwiera się na turystów. Głęboko zakorzenione w lokalnej kulturze Kuala Lumpur staje się coraz popularniejszym celem podróży.

Kuala Lumpur – atrakcje w pobliżu Petronas Towers i KLCC

Symbolem miasta są Petronas Towers – strzeliste wieże, które przez 6 lat uznawane były za najwyższy budynek świata . Mimo utraty tytułu na rzecz Burj Khalifa w Dubaju, nadal pozostają najwyższymi bliźniaczymi wieżami, które zbudowano przed końcem XX wieku.

1. Petronas Towers

Wznoszące się na wysokość 452 metrów drapacze chmur z daleka przypominają dwie lśniące rakiety. Oba wieżowce zbudowano na planie ośmioramiennej gwiazdy, będącej ważnym symbolem dla muzułmanów. Pięć poziomów każdej z wież reprezentuje pięć filarów islamu.

W środku znajdują się dwa punkty widokowe – jeden z nich na 88 piętrze, a drugi w przeszkolonym korytarzu łączącym oba budynki. Po bilety trzeba wybrać się wcześnie rano, lub zamówić je przez Internet, ponieważ są szybko wyprzedawane.

Kuala Lumpur atrakcje - Petronas Towers
Atrakcje Kuala Lumpur to nie tylko Petronas Towers.

2. Suria KLCC

Wewnątrz Petronas Towers mieści się Suria KLCC – centrum handlowe, którego czwarte piętro zajmują restauracje z azjatyckim jedzeniem. Kuchnia malezyjska nie jest jeszcze tak znana jak chińska czy tajska, ale kto spróbuje lokalnych przysmaków, na pewno nie będzie rozczarowany.

Śmiało zaglądamy do Madam Kwan’s – lokalu, którego specjalnością jest nasi lemak, czyli gotowany w mleku kokosowym ryż podawany z ostrym sosem curry, jajkiem na twardo, suszonymi krewetkami i zielonym ogórkiem.

Z przystawek warto skusić się na sataje z kurczaka z sosem z orzeszków ziemnych lub laksę – pikantną zupę z krewetkami i kiełkami fasoli mung. Posiłek kończymy smażonymi bananami z lodami waniliowymi. Nie mają sobie równych!

Kuala Lumpur – atrakcje poza centrum miasta

3. Kuala Lumpur Bird Park

Rozciągający się na powierzchni ponad dwudziestu hektarów Kuala Lumpur Bird Park położony jest w odległości dziesięciu minut jazdy od centrum Kuala Lumpur. Atrakcje parku obejmują cztery strefy zamieszkiwane przez ponad trzy tysiące ptaków należących do dwustu różnych gatunków.

Dwie pierwsze z nich to kryte siatką woliery umożliwiające ptakom swobodne latanie. Uwagę odwiedzających przyciągają przede wszystkim pawie indyjskie – fotografując ptaki, podsuwają im obiektywy aparatów niemal pod sam dziób.

Kolejną atrakcją jest staw zamieszkiwany przez flamingi. Mało kto wie, że ptaki te nie są z natury różowe – charakterystyczne zabarwienie piór zawdzięczają diecie bogatej w beta-karoten.

W strefie trzeciej, porośniętej przez las równikowy, zobaczymy dzioborożce z charakterystycznymi naroślami na dziobie. Strefę czwartą zamieszkują ptaki orientalne, nieloty i ponad 20 gatunków papug.

Znajduje się w niej również amfiteatr, w którym dwa razy dziennie oglądać można pokazy z udziałem ptaków. Bird show wliczony jest w cenę biletu wstępu.

4. Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe jest jednym z tych miejsc, których nie można pominąć podczas wizyty w Kuala Lumpur – atrakcje zgromadzone w jego gmachu podziwiać można w czterech galeriach, przestawiających historię Malezji od czasów prehistorycznych aż do współczesności.

Najciekawszą z nich jest znajdująca się na pierwszym piętrze galeria poświęcona historii Półwyspu Malajskiego, w której zobaczyć można wykonaną z drewna tekowego replikę ściany pałacu Setul.

Równie ciekawym eksponatem jest znaleziona w kopalni cyny figurka przestawiająca inkarnację Buddy. Statuetka posiadała niegdyś osiem ramion – niestety jedno z nich zostało oderwane.

5. Jaskinie Batu

Najciekawszą atrakcją Kuala Lumpur są jednak położone 13 km za miastem jaskinie Batu. Odkryte zaledwie 120 lat temu, stanowią ważne miejsce kultu dla społeczności hinduskiej.

Największa z nich – Jaskinia Katedralna znajduje się na wysokości 100 metrów. Żeby do niej dotrzeć trzeba pokonać strome schody o 272 stopniach.

Przed wejściem do jaskini znajduje się 43-metrowy pomnik Murugana, hinduskiego boga wojny. Ku jego czci obchodzone jest święto Thaipusam, przyciągające co roku ok. półtora miliona pielgrzymów.

Wierni pozwalają przekłuć się hakami, wbijanymi w plecy i torsy. Inni praktykują umartwianie ciała przebijając języki i policzki długimi szpikulcami. Pogrążeni w modlitewnym transie nie odczuwają bólu.

Święto wypada na przełomie stycznia i lutego, podczas pełni księżyca. Warto zrobić sobie krótkie wakacje i zobaczyć je na własne oczy.

Kuala Lumpur atrakcje - jaskinie Batu
Nie wszystkie atrakcje Kuala Lumpur znajdują się blisko centrum – jaskinie Batu położone są 13 km za miastem.
Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Kuala Lumpur najlepiej odwiedzić pomiędzy czerwcem a sierpniem. Od września do listopada występują tu ulewne deszcze.
Język: Językiem urzędowym jest malajski, ale można porozumieć się po angielsku.
Waluta: Ringgit malezyjski; 1 ringgit = 1,07 zł.
Wiza: W przypadku pobytu krótszego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply