Menu
Podróże

5 miejsc, które musisz zobaczyć w Hongkongu

Ani miasto, ani wyspa, ani kraj. Dawniej kolonia brytyjska, dziś autonomiczna enklawa na wschodnim wybrzeżu Chin. Gąszcz wielkich instytucji finansowych, drapaczy chmur i luksusowych hoteli. Hongkong to legendarne miejsce, gdzie Wschód spotyka się ze Zachodem.

Niedziela rano. W parku naprzeciwko hotelu dziesiątki kobiet rozkłada na trawie koce, wyjmuje przekąski z koszy piknikowych. – To filipińskie gosposie – tłumaczy Wei, koleżanka z Hongkongu. – Przychodzą tutaj co tydzień.

Z trudem przeciskamy się do stacji metra. Hongkong należy do najbardziej zatłoczonych miast świata. Gęstość zaludnienia jest tutaj pięćdziesiąt razy większa niż w Polsce.

Z tego powodu ceny mieszkań osiągają astronomiczną wysokość – 300 tysięcy złotych za metr kwadratowy!

Hongkong – atrakcje, zabytki, jedzenie

1. Wzgórze Wiktorii

Najlepszy widok na miasto rozciąga się ze Wzgórza Wiktorii, na które wjechać można zabytkowym tramwajem. Na pomysł jego wybudowania wpadło dwóch Brytyjczyków, obserwując tragarzy wnoszących pod górę lektyki z białymi turystami.

Kolejka, mimo iż liczy sobie ponad sto lat, działa bez zarzutu. Trwa weekend, więc zanim wsiądziemy do drewnianego wagonika upływają dwie godziny, ale warto poczekać.

Widoczne z góry wieżowce wzbijają się w niebo pod niewiarygodnym kątem. Jeszcze większe wrażenie robią po zapadnięciu zmroku, gdy wody zatoki skąpane są w blasku ich świateł.

Hongkong atrakcje Victoria Peak
Hongkong – atrakcje miasta podziwiać można z Wzgórza Wiktorii, gdzie kursuje zabytkowy tramwaj.

2. Tim Ho Wan – pierożki z gwiazdką Michelin

Dim sum oznacza „dotknięcie serca”, czyli lekką przekąskę podawaną do popołudniowej herbaty. Te gotowane na parze pierożki są flagowym daniem kuchni kantońskiej.

Postanawiamy skosztować ich w Tim Ho Wan – najtańszej na świecie restauracji, nagrodzonej gwiazdką Michelin. Po złożeniu zamówienia na naszym stoliku lądują bambusowe koszyki z pierożkami.

Przez cieniutkie ciasto prześwituje farsz z krewetek i trawy cytrynowej. Próbujemy także specjalności lokalu – słodkich bułeczek wypełnionych… gulaszem wieprzowym.

Podczas posiłku w lekką konsternację wprawia nas widok sąsiadów ze stolika obok, zajadających kurze stopy. Zgodnie z chińskim zwyczajem obiad kończą donośnym beknięciem.

Pierożki dim sum
Dim sum oznacza „dotknięcie serca”. / fot. Tim Ho Wan

Hongkong – atrakcje wyspy Lantau

3. Posąg siedzącego Buddy

Następnego dnia ruszamy na wyspę Lantau, zieloną oazę z dala od przeludnionego centrum Hongkongu. Znajduje się tutaj największy na świecie posąg siedzącego Buddy, do którego prowadzi 268 schodów. Wykonany z brązu pomnik waży 250 ton i wznosi się na wysokość 35 metrów.

Budda przedstawiony został w momencie osiągnięcia nirwany. Umieszczony wewnątrz posągu dzwon rozbrzmiewa co siedem minut – 108 razy w ciągu dnia, symbolizując 108 utrapień ludzkości.

Chińczycy nie byliby jednak sobą, gdyby u stóp Buddy nie wybudowali turystycznego miasteczka pełnego restauracji i sklepów z pamiątkami.

W jednym z nich kupujemy porcelanowego kota z uniesioną do góry łapką. Ma nam zapewnić pomyślność i odegnać złe duchy.

4. Świątynia Man Mo

Man Mo, jedna z najstarszych świątyń w Hongkongu, poświęcona jest bogom literatury i wojny. W czasach cesarskich przyciągała głównie studentów modlących się o powodzenie podczas egzaminów urzędniczych, dziś chętnie odwiedzają ją turyści zainteresowani usługami wróżbitów.

Wnętrze świątyni oświetlają lampiony, do których przyczepione są kartoniki z wypisanymi przez wiernych intencjami, sufit zdobią spiralne kadzidła. Warto wybrać się tutaj chociaż po to, by zobaczyć pochodzące z XIX wieku rzeźbione lektyki, w których przenoszono figury bogów podczas obchodów świąt religijnych.

5. Aleja Gwiazd

Będąc w Hongkongu nie można przegapić słynnej Symfonii Świateł, multimedialnego pokazu odbywającego się codziennie na promenadzie przy Zatoce Wiktorii.

Widowisko najlepiej podziwiać z ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Alei Gwiazd. Wzorowany na Hollywood bulwar tworzą pamiątkowe tablice z odciskami dłoni chińskich gwiazd filmowych. Uhonorowani tutaj zostali m.in. Jackie Chan i Bruce Lee.

Znany z „Wejścia smoka” mistrz sztuk walki doczekał się także swojego pomnika. Jego odsłonięcie nastąpiło w 2005 roku, upamiętniając 65-tą rocznicę urodzin aktora. Robimy kilka zdjęć i po raz kolejny dajemy ponieść się tłumowi…

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Do Hongkongu najlepiej wybrać się pomiędzy październikiem a majem. Lato jest trudne do zniesienia ze względu na panujący upał i wilgotność powietrza.
Język: Językami urzędowymi są chiński i angielski.
Waluta: Dolar hongkoński; 1 dolar = 0,48 zł.
Wiza: Nie jest wymagana przy pobycie do 90 dni.
Szczepienia: Nie są wymagane.

1 Comment

  • Bartko
    14 sierpnia 2021 at 13:01

    Świetny wpis, na który trafiłem przypadkiem :). Dodaję bloga do listy feedly. Powodzenia w dalszych podróżach!

    Reply

Leave a Reply