Menu
Podróże

Dubaj – co zobaczyć podczas podróży do Emiratów Arabskich?

Tutaj wszystko jest naj – najwyższe wieżowce, największe centra handlowe, najbardziej luksusowe hotele. Witajcie w najbardziej kosmopolitycznym mieście Bliskiego Wschodu!

Sztuczna wyspa w kształcie palmy, usypana ręką człowieka. Stok narciarski na środku pustyni. Burj Khalifa, mierzący 828 metrów najwyższy budynek świata. W Dubaju nie ma rzeczy niemożliwych. A pomyśleć, że jeszcze pół wieku temu znajdowała się tutaj senna osada rybacka!

Dubaj – co zobaczyć w najstarszej części miasta

Żeby zobaczyć jak wyglądał Dubaj przed boomem naftowym, warto wybrać się do historycznej dzielnicy Bastakiya. Tutaj czas zatrzymał się w XIX wieku, kiedy wraz z rozwijającym się handlem zaczęli do miasta napływać persy kupcy. Wielu z nich osiedliło się właśnie w tej części miasta.

Nad surowymi budynkami z jasnego piaskowca górują charakterystyczne wieże wiatrowe, pełniące dawniej funkcje wentylacji – otwory z czterech stron zapewniały stałą cyrkulację powietrza. Spacerując labiryntem wąskich uliczek docieramy do resztek muru, który otaczał niegdyś stare miasto.

Kierując się w stronę Dubai Creek trafiamy do stacji taksówek wodnych abra. Małą, drewnianą łodzią można przeprawić się na drugi brzeg zatoki, na którym znajdują się tradycyjne, arabskie bazary.

Najstarszy z nich to zadaszony Spice Souk, gdzie kupimy egzotyczne przyprawy, zioła i bakalie. Towary wystawione są przed sklepikami w drewnianych skrzyniach i workach. W alejkach unosi się odurzający zapach cynamonu, goździków, kadzidła i gałki muszkatołowej.

Dubaj co zobaczyć targ przypraw

Niedaleko stąd położony jest kolejny znany bazar – Gold Souk, czyli targ złota. Liczne sklepiki oferują złoto w najróżniejszych postaciach – od subtelnych kolczyków i łańcuszków po ciężkie naszyjniki i bransolety.

Wszechobecni naganiacze hałaśliwie zachęcają przechodniów do zakupów. Przyjętym zwyczajem jest targowanie się – dzięki niemu można obniżyć cenę nawet o połowę!

Dubaj co zobaczyć targ złota

Dubaj – co zobaczyć w Dubai Mall

Ale możliwości zakupów w Dubaju nie ograniczają się do lokalnych bazarów. Na miłośniczki shoppingu czeka Dubai Mall, jedna z największych galerii handlowych na świecie. W Fashion Avenue mają swoją siedzibę butiki najbardziej luksusowych marek – Gucci, Chanel, Hermes, Dolce & Gabbana.

Zakupy wzmagają apetyt. Warto więc odpocząć w jednej z restauracji specjalizujących się w kuchni Bliskiego Wschodu. Posiłek zwykle zaczyna się od przystawek – mezze, takich jak humus lub baba ghanoush – dipów podawanych z arabskim chlebem. Po nich na stół wjeżdża grillowane mięso – marynowany w jogurcie i soku z cytryny kurczak shish taouk lub popularna shawarma. Na deser baklawa. Delicja!

Z pełnym żołądkiem udajemy się do Dubai Aquarium, położonego na terenie galerii oceanarium z mieszczącym 10 mln litrów wody zbiornikiem, pod którym ciągnie się podwodny tunel. Po wejściu do środka nad naszymi głowami pojawiają się uzbrojone w garnitur ostrych zębów rekiny.

Ogromne płaszczki chętnie pozują do zdjęć z turystami, w oddali przepływają ławice egzotycznych ryb. Dwa piętra wyżej znajduje się Underwater Zoo, gdzie zobaczyć można kolejne morskie stworzenia – piranie, meduzy, a nawet pingwiny i krokodyle. To niezapomniane przeżycie.

Dubaj – co zobaczyć w okolicach Burj Khalifa

Burj Khalifa, najwyższy budynek świata, wznosi się na wysokość 828 metrów. Trójramienna bryła wieżowca zwęża się wraz ze wzrostem wysokości.

Na 124 piętrze położony jest taras widokowy – At The Top, z którego podziwiać można panoramę miasta. Najlepiej zaplanować wizytę na czas zachodu słońca.

U stóp Burj Khalifa utworzono sztuczne jezioro, gdzie mieści się kolejna atrakcja Dubaju – tańcząca fontanna. Współgrające z dźwiękami muzyki strumienie wody podświetlone są przez kolorowe reflektory. Oglądane z tarasów pobliskich restauracji tworzą wspaniałe widowisko.

Burj Al Arab – co zobaczyć w dzielnicy Jumeirah

Jednak najbardziej znanym symbolem Dubaju jest Burj Al Arab, zbudowany z rozmachem, najbardziej luksusowy hotel świata. Położony na prywatnej wyspie 280 m od plaży, kształtem przypomina wydęty wiatrem żagiel.

Hotel posiada 202 dwupiętrowe apartamenty. Na każdy z nich przypada osobisty kamerdyner, spełniający każdą zachciankę gości – od przygotowania kąpieli po zorganizowanie safari na pustyni. Do dyspozycji pozostaje także prywatna recepcja, szofer za kółkiem Rolls Royce’a, a na specjalne życzenie – własny kucharz lub transfer helikopterem.

Najtańszy nocleg w tej oazie luksusu to koszt ok. 5000 zł. Za pobyt w apartamencie królewskim trzeba zapłacić sześciokrotnie więcej. Nam pozostaje więc High Tea w ulokowanym na najwyższym piętrze hotelu Skyview Bar. Rozciągający się stąd widok na palmę Jumeirah i archipelag The World wart jest swojej ceny.

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Najlepszą porą na odwiedzenie Dubaju jest okres od listopada do marca. Lepiej zrezygnować z wyjazdu w miesiącach letnich, gdy temperatury sięgają 50°C.
Język: Językiem urzędowym jest arabski, ale angielski znajduje się w powszechnym użyciu.
Waluta: Dirham ZEA; 1 dirham = 1,00 zł.
Wiza: 30-dniowa wiza wydawana jest bezpłatnie przy wjeździe do kraju.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply