Menu
Podróże

Centrum Lotów Kosmicznych w Houston. Czego o nim nie wiesz?

„Houston, mamy problem” – tę znaną kwestię wypowiedział James Lovell, dowódca misji Apollo 13, której wybuch zbiornika z tlenem uniemożliwił lądowanie na Księżycu. Z jakimi wyzwaniami mają do czynienia astronauci NASA po upływie ponad 50 lat od tamtych wydarzeń? Można się tego dowiedzieć w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston.

Ośrodek Kosmiczny im. Lyndona B. Johnsona różni się od innych parków tematycznych w Stanach Zjednoczonych. Na obszarze kompleksu mało co zostało wybudowane z myślą o turystach – to autentyczne miejsce, z którego monitorowane są wszystkie załogowe loty kosmiczne. Tutaj także szkoleni są astronauci, a po powrocie z misji – przechodzą kwarantannę w specjalnych pomieszczeniach.

Wiele budynków w obrębie ośrodka dostępnych jest dla zwiedzających. Podczas wycieczki po jego terenie mamy okazję przyjrzeć się m.in. Centrum Kontroli Misji, którego pracownicy są w stałym kontakcie z załogą statków kosmicznych. Na plazmowych monitorach mogą oglądać wschód słońca na orbicie aż 16 razy w ciągu dnia!

Misja na Marsa

Podczas zwiedzania przewodnik opowiada o planowanych przez NASA misjach – lądowaniu na asteroidzie, okrążeniu Księżyca i załogowym locie na Marsa. Ten ostatni przewidziany jest na 2035 rok – sama podróż na czerwoną planetę ma zająć dziewięć miesięcy. Rekrutacja astronautów odbędzie się pod koniec roku. Wymagane jest wykształcenie ścisłe. NASA chętnie przyjmuje również byłych wojskowych.

Równie ciekawy okazuje się budynek 9, gdzie astronauci przygotowują się do misji. W warunkach przypominających brak grawitacji ćwiczą spacery kosmiczne, niezbędne podczas wykonywania zadań na zewnątrz statku. Łatwo sobie wyobrazić, że w masywnym skafandrze naprawa nawet drobnych usterek porównywalna jest do przeprowadzania operacji mózgu w rękawicach narciarskich.

Centrum Lotów Kosmicznych w Houston – Park Rakiet

Główną atrakcją Rocket Park jest rakieta Saturn V, wykorzystywana przez NASA w programach Apollo. Na odwiedzających największe wrażenie robi ogrom tej składającej się z trzech członów konstrukcji. Po drodze do mieszczącego ją hangaru zatrzymujemy się przy trzech kręgach dębów, upamiętniających ofiary misji Apollo, Columbia i Challenger. Przystajemy, żeby uczcić ich pamięć minutą ciszy.

W interaktywnym Space Center czekają na nas kolejne ciekawostki i multimedialne prezentacje, obrazujące historię eksploracji kosmosu. Możemy obejrzeć wystawę kosmicznych skafandrów, doświadczyć braku grawitacji w symulatorze lotów, dotknąć skał przywiezionych z Księżyca, a nawet przekonać się, ile ważylibyśmy na Marsie lub Jowiszu. NASA przewidziała również atrakcje dla najmłodszych – zabawę z Angry Birds i budowanie własnego kosmity.

1 Comment

 • Blog Podróżniczy
  6 marca 2021 at 12:04

  Hej,

  Bardzo fajny blog. Masz od nas jeden punkcik w konkursie Blog Roku:)

  Pozdrawiamy,
  Republika Podróży

  Reply

Leave a Reply