Menu
Podróże

Buenos Aires – atrakcje, zabytki, jedzenie. Co warto zobaczyć?

Założone przez imigrantów z Europy Buenos Aires to nie jedno miasto, ale 47 barrios, różniących się od siebie stylem i zabudową. Kolejne fale uciekinierów ze Starego Kontynentu zasiedlały całe dzielnice, upodabniając je do Paryża (Recoleta), Sycylii (Palermo), czy Sztokholmu (Puerto Madera). Nowo przybyli najczęściej lądowali jednak w portowej dzielnicy La Boca. To właśnie w niej narodziło się tango.

Historia tanga argentyńskiego sięga XIX wieku. Pierwsze kroki stawiano w domach publicznych, a partnerkami były wyłącznie damy lekkich obyczajów. Wkrótce taniec opanował całe Buenos Aires.

Początkujący powinni zapoznać się z etykietą. Do tańca zawsze prosi mężczyzna, rzucając spojrzenie z odległości kilku metrów. Żeby zaakceptować zaproszenie wystarczy lekkie skinienie głową.

Podstawy tanga można opanować dosłownie wszędzie. Wystarczy zapisać się na kurs tańca do jednej z licznych szkół lub… dać się porwać w ramiona ulicznemu mistrzowi.

Argentyna - co kupić
Najciekawsze atrakcje Buenos Aires to kolorowe domy dzielnicy La Boca i ulica Caminito.

Buenos Aires – atrakcje dzielnicy La Boca

Tango najlepiej zatańczyć w La Boca. Jest to najbardziej kolorowy i oryginalny zakątek Buenos Aires.

Obite blachą falistą domy pomalowane zostały na jaskrawe kolory. Kiedyś zamieszkiwali je robotnicy z Włoch, którzy pokryli fasady resztkami farb pozostałymi po malowaniu statków.

Na głównej ulicy Caminito czekają samozwańczy nauczyciele tańca, a wiele restauracji organizuje pokazy tanga dla turystów. Pełno tu sprzedawców pamiątek, kawiarenek serwujących yerba mate, a przede wszystkim – pizzerii.

Spacerując Caminito wpadamy na… Diego Maradonę. Sobowtór znanego piłkarza pozuje do zdjęć z rozbawionymi turystami. W pobliskich sklepikach można kupić koszulki z numerem 10, dożywotnio przyznanym zawodnikowi.

Maradona rozpoczął karierę w tutejszym klubie Boca Juniors. Mecze z udziałem drużyny do dzisiaj przyciągają tłumy kibiców. Fani futbolu mogą obejrzeć je na stadionie La Bombonera.

La Cabrera – co zjeść?

Kolejną pasją Argentyńczyków (poza tańcem i piłką nożną) jest jedzenie. Tutejsza kuchnia jest smaczna i prosta, a jej podstawą jest wołowina.

Lokalnych specjałów najlepiej spróbować w restauracji La Cabrera w dzielnicy Palermo. O popularności tego miejsca świadczy kolejka przed wejściem. Na szczęście czekanie umilają kolejne kieliszki wina z Mendozy serwowane na koszt lokalu.

Po zajęciu stolika zamawiamy tutejszą specjalność – Ojo de Bife, czyli soczysty stek z antrykotu podawany z sałatką z ziemniaków, grillowanymi pieczarkami i marynowaną papryką.

Z przystawek wybrać można wieprzową kiełbasę chorizo, pierogi empanadas lub szynkę jamón crudo z serem mozzarella, suszonymi pomidorami i rukolą. To zdecydowanie nie jest kraj dla wegetarian!

Buenos Aires – atrakcje dzielnicy Recoleta

Recoleta uchodzi za najbardziej elitarną dzielnicę Buenos Aires. W secesyjnych willach i eleganckich kamienicach mieszkają najlepiej urodzeni obywatele miasta.

Zaczęli przenosić się tutaj w XIX wieku, kiedy epidemia żółtej febry opanowała sąsiednie San Telmo. Architektura Recolety wzorowana jest na Paryżu, stąd szerokie aleje, parki, wystawne rezydencje i pałacyki.

Dzielnica słynie z jednego z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Cementerio de la Recoleta przypomina niewielkie miasteczko. Wędrując jego brukowanymi uliczkami odnosi się wrażenie, że otaczają nas miniaturowe domy, a nie grobowce.

Ozdobne mauzolea z granitu i marmuru przybierają formy pałacyków i bogato zdobionych kaplic. Pilnują ich figury aniołów i świętych.

To tutaj spoczywają najznamienitsi obywatele Argentyny – prezydenci, przywódcy wojskowi, znani artyści i milionerzy. Ale najczęściej odwiedzany jest grobowiec Evity.

Jej pogrzeb wzbudził protesty arystokracji, która uważała że wywodząca się z biedoty Eva Perón nie zasłużyła na pochówek wśród szlachetnie urodzonych.

Dziś pod tablicą z jej nazwiskiem leżą świeże kwiaty. Składają je mieszkańcy Buenos Aires, dla których na zawsze pozostanie legendą.

Buenos Aires atrakcje Recoleta cmentarz
Buenos Aires – atrakcje Cementerio de la Recoleta.
Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Buenos Aires kusi swoimi atrakcjami przez cały rok, najlepiej jednak odwiedzić miasto w okresie letnim. Należy pamiętać, że tutejszy klimat charakteryzuje się dużym zachmurzeniem i wilgotnością powietrza.
Język: Językiem urzędowym jest hiszpański, ale można porozumieć się również po angielsku.
Waluta: Peso argentyńskie; 1 peso = 0,43 zł
Wiza: Obywatele polscy nie potrzebują wizy, jeśli udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych.
Szczepienia: Nie są wymagane.

No Comments

    Leave a Reply