Menu
Podróże

Abu Dhabi – co zobaczyć w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Abu Dhabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jest miejscem gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Z jednej strony – kosmopolityczna metropolia z drapaczami chmur, z drugiej – zabytkowe twierdze, kawiarnie z sziszą i setki meczetów.

To tutaj realizowane są projekty, które w żadnym innym mieście nie ujrzałyby światła dziennego. Najszybszy na świecie rollercoaster, ekologiczne osiedle zasilane energią ze źródeł odnawialnych, filie paryskiego Luwru i nowojorskiego muzeum Guggenheima.

A pod koniec listopada rzesze kibiców ściągają na odbywające się w Abu Dhabi Grand Prix Formuły 1.

W tym roku najlepsi kierowcy świata już po raz ósmy zmierzyli się na torze Yas Marina Circuit. Bilety na cieszący się ogromną popularnością wyścig sprzedały się na pniu.

Natomiast wybudowany za rekordową sumę 1,3 miliarda dolarów tor wyścigowy można zwiedzać przez cały rok. Obiekt liczy sobie 21 zakrętów i został oddany do użytku w 2009 roku.

Dodatkową atrakcją jest Yas Kartzone, gdzie amatorzy mogą ścigać się na gokartach. Należy pamiętać o odpowiednim obuwiu – obsługa nie wpuszcza osób ubranych w sandały i buty na obcasach.

Abu Dhabi – co zobaczyć na Yas Island

Dla miłośników szybkich samochodów nie lada gratką będzie również wizyta w znajdującym się tuż obok parku rozrywki Ferrari World.

Na odwiedzających czeka interaktywna ekspozycja przedstawiająca historię marki Ferrari i tajniki produkcji czerwonych maszyn w fabryce w Maranello.

W parku obejrzymy również wystawę samochodów pochodzących od kolekcjonerów z całego świata, w tym zabytkowe modele z 1947 roku.

A na amatorów mocnych wrażeń czeka najszybszy rollercoaster na świecie rozpędzający się do prędkości 240 km w zaledwie 5 sekund. Podczas jazdy przyspieszenie dosłownie wbija w fotel!

Sheikh Zayed Grand Mosque

Symbolem Abu Dhabi jest wyrastający nad miastem Meczet Szejka Zayeda, nazywany także Wielkim Meczetem. Jego śnieżnobiałe kopuły widoczne są z daleka. Marzeniem szejka było stworzenie budowli, która łączyłaby w sobie elementy zarówno tradycyjnej jak i nowoczesnej islamskiej architektury.

Projekt Wielkiego Meczetu zainspirowany został średniowiecznym stylem Maurów oraz budownictwem muzułmańskich władców północnych Indii (jego najbardziej znanym przykładem jest Tadż Mahal w Agrze). Świątynia pomieścić może jednorazowo 40.000 wiernych.

Abu Dhabi co zobaczyć meczet
Symbolem Abu Dhabi jest Meczet Szejka Zayeda, nazywany także Wielkim Meczetem.

Podczas zwiedzania meczetu obowiązuje skromny strój, panie mogą wypożyczyć tradycyjne czarne abaje. Kilka razy dziennie oferowane są bezpłatne wycieczki z przewodnikiem.

Mohammed, oprowadzający naszą grupę, opowiada o pokrywającym podłogę perskim dywanie, który tkany był przez ponad 1200 osób. Trudno uwierzyć, że waży aż 35 ton!

Po chwili pokazuje nam ogromne żyrandole z setek kryształów Swarovski i zadaje podchwytliwe pytanie: Jak myślicie, do czego nawiązuje ich kolorystyka? Każdy ma swoją teorię. Okazuje się jednak, że barwy żyrandola po prostu dobrze razem wyglądają!

Meczet Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zachwyt odwiedzających wzbudzają unikatowe witraże.

W dekoracjach świątyni użyto trzech stylów kaligrafii, a na ścianie modlitewnej, wskazującej kierunek Mekki, przeczytać można 99 słów, którymi określa się Allaha.

Niezapomniane wrażenie robi także podłoga dziedzińca ozdobiona mozaiką z marmuru i kamieni półszlachetnych. Buszując po zakamarkach meczetu poczuć można, że świat islamu jeszcze nigdy nie był tak otwarty dla przybyszów z zewnątrz.

Abu Dhabi – co zobaczyć w Heritage Village

Mieszkańcy Abu Dhabi wywodzą się z koczowniczych plemion zamieszkujących pustynię Półwyspu Arabskiego i są niezwykle dumni ze swoich korzeni.

Żeby zobaczyć, jak wyglądało życie Beduinów przed odkryciem ropy naftowej, warto udać się do Osady Dziedzictwa położonej niedaleko centrum handlowego Marina Mall.

Jest to rekonstrukcja historycznej wioski, jaka mogła znajdować się w tym miejscu przed budową nowoczesnych wieżowców i pięciogwiazdkowych hoteli.

Na uwagę zasługują tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, gdzie prezentowane są dawne techniki tkackie, garncarskie i szklarskie.

Można zobaczyć także w jaki sposób wytwarzane były perskie sztylety zwane handżar. Ta zakrzywiona broń nadal jest elementem stroju ludowego w krajach Zatoki Perskiej.

Informacje praktyczne
Kiedy jechać: Do Abu Dhabi najlepiej wybrać się pomiędzy listopadem a marcem. W miesiącach letnich temperatury sięgają 50°C.
Język: Językiem urzędowym jest arabski, ale angielski znajduje się w powszechnym użyciu.
Waluta: Dirham ZEA; 1 dirham = 1,00 zł.
Wiza: Nowe przepisy umożliwiają uzyskanie bezpłatnej wizy turystycznej, ważnej przez okres 90 dni, przy wjeździe do kraju.
Szczepienia: Nie są wymagane.

3 komentarze

 • Kasia
  6 lipca 2017 at 11:45

  Piękne Ferrari, przejechałabym się takim. Oj można pomarzyć.

  Reply
 • Jacek z bezpiecznynadrodze.com.pl
  18 marca 2017 at 15:26

  Poleciałbym choćby po to, aby zobaczyć Ferrari World – to dla takiego miłośnika motoryzacji jak ja jest pewnie jak Disneyland dla dzieciaka:)

  Reply
 • Edyta
  11 marca 2017 at 13:51

  Po prostu niezwykłe miejsce, które warto zobaczyć na żywo. Może kiedyś uda mi się zawędrować aż tak daleko.

  Reply

Leave a Reply