Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie?

Jak spakować kosmetyki do bagażu podręcznego?

Brak możliwości wyprostowania nóg czy odchylenia oparcia fotela potrafią zamienić nawet najkrótszy lot w koszmar. Jak zatem wybrać miejsce w samolocie, żeby podróż upłynęła nam w przyjemnej atmosferze?

Większość z nas rezerwując bilet lotniczy decyduje się na podróż klasą ekonomiczną. Nie każdy jednak wie, że nawet w ramach tej samej klasy występują miejsca lepsze i gorsze. Wybór może mieć niebagatelne znaczenie, zwłaszcza przy długich lotach. Skąd wiedzieć, gdzie usiąść? Jest na to sposób.

1. Rezerwuj z wyprzedzeniem

Znaczna część linii lotniczych pozwala na wybór miejsca podczas odprawy online lub nawet w momencie rezerwacji. Które z nich wziąć pod uwagę? Warto to sprawdzić na seatguru.com lub seatexpert.com. Na obu stronach znajdziemy mapy siedzeń kilkudziesięciu przewoźników opatrzone komentarzami.

Co zrobić, jeśli najlepsze siedzenia są już zajęte? Nie rezygnujmy. Linie lotnicze często blokują niektóre rzędy dla rodzin z dziećmi oraz członków programów lojalnościowych. Ustawiając alert na stronie expertflyer.com zostaniemy powiadomieni mailem jeśli wybrane przez nas miejsce się zwolni. Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie?

2. Siadaj z przodu

Wprawdzie pasażerowie siedzący z tyłu mają pierwszeństwo wejścia na pokład, ale ci z przodu mogą wcześniej opuścić maszynę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas lotów z przesiadką. Podróżując na ogonie Airbusa 380 wysiądziemy z niego nawet pół godziny później niż osoby z pierwszych rzędów. Większość przewoźników zaczyna także serwis z przodu kabiny – podróżni siedzący w ostatnich rzędach rzadziej mają możliwość wyboru posiłku.

3. Przy oknie, przejściu czy na środku?

Miejsce przy oknie pozwala odizolować się osobom, które podczas lotu chcą czytać książkę lub spać, nie ryzykując, że głowa opadnie im na ramiona współpasażerów. Oferuje także najlepsze widoki podczas startu i lądowania. Jeśli natomiast chcemy często wstawać, żeby pospacerować po samolocie i mieć więcej miejsca na nogi – wybierzmy fotel przy przejściu. Najmniej popularne, niezależnie od rzędu, są środkowe siedzenia.

4. Uważaj na miejsca przy wyjściu awaryjnym

Co prawda fotele przy wyjściu awaryjnym mają większą przestrzeń na nogi, ale często nie ma w nich możliwości pochylenia oparcia (tak jest np. w Airbusach 320 linii WizzAir). Dobrym wyborem może być więc miejsce za rzędem awaryjnym – mamy wtedy gwarancję, że pasażer siedzący przed nami nie obniży oparcia fotela. Bądźmy również ostrożni z siedzeniami za ścianką działową samolotu – zazwyczaj są węższe przez to, że stolik i ekran telewizora umieszczone są w podłokietniku.

5. Trzymaj się z dala od toalet

Wybierając miejsce w sąsiedztwie toalet musimy liczyć się z towarzystwem osób czekających na skorzystanie z kabiny oraz hałasem związanym z jej używaniem. To samo dotyczy pokładowej kuchni, z tym że zamiast odgłosu spuszczanej wody przeszkadzać nam będą dźwięki przygotowywania posiłków i przesuwania cateringowych wózków. Tych siedzeń starajmy się więc unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *