W poszukiwaniu świąt

Jarmarki świąteczne

Ulice obwieszone lampkami. Błyszczące choinki, stragany z prezentami, zapach pierników i grzanego wina, dźwięk kolęd. Bożonarodzeniowe jarmarki zmieniają miasta w baśniową scenerię. Większość z nich już się rozpoczęła. Gdzie warto się wybrać by poczuć magiczną atmosferę świąt?

Tradycyjny Frankfurt

Zaczynamy od Niemiec, bo to właśnie tutaj narodziła się tradycja jarmarków świątecznych. W Frankfurcie nad Menem odbywają się od 1393 roku. Dawniej organizowano je, żeby mieszkańcy miasta mogli zrobić wszystkie niezbędne zakupy przed nadejściem mrozów. Jednym z największych entuzjastów świątecznych smakołyków był urodzony we Frankfurcie poeta Johann Wolfgang von Goethe. Kroniki wspominają o zamiłowaniu wieszcza do marcepanowych ciasteczek sprzedawanych w okresie Bożego Narodzenia.

Dziś świąteczne stragany tradycyjnie rozstawiane są na Römerbergu, zabytkowym placu ratuszowym w centrum miasta. Spacerując pomiędzy stoiskami, warto skusić się na któryś z tutejszych specjałów – migdały prażone w miodzie, pieczone jabłka lub Glühwein, czyli grzaniec z goździkami i cynamonem. Niemcy nie uznają plastikowych naczyń. Zamiast tego sprzedają grzane wino w specjalnie zaprojektowanych kubkach z logo. Dlatego zamawiając napój, płacimy także kaucję za kubek. Jeśli chcemy, możemy zatrzymać go na pamiątkę.

Kiedy jechać: 23.11 – 22.12

Jarmark świąteczny Frankfurt

Jarmark świąteczny Frankfurt

Jarmark świąteczny Frankfurt

Jarmark świąteczny Frankfurt

Rodzinna Praga

Gdy śnieg przykrywa gotyckie wieże ratusza, a słynny zegar astronomiczny wybija godziny w mroźnym powietrzu, Praga zmienia się w zimową krainę czarów. Nad starym miastem góruje kilkumetrowa choinka przywieziona z czeskich Karkonoszy. Codziennie o zachodzie słońca zapalają się na niej setki lampek. Przy rozstawionych na rynku straganach skosztować można tradycyjnych przysmaków – grillowanych kiełbasek, grzanego wina, pitnego miodu czy trdelników – walcowatych ciastek z cynamonem pieczonych na kiju.

Praski jarmark świąteczny szczególnie spodoba się dzieciom. To dla nich przygotowano szopkę betlejemską z żywymi zwierzętami. Oprócz postaci Marii, Józefa i dzieciątka Jezus znajdują się w niej owce, kozy oraz osiołek, którego można poklepać po grzbiecie. Najmłodszych z pewnością zainteresują zabawki sprzedawane na jarmarku: ręcznie robione pacynki czy rzeźbione lalki i zabawki z drewna. A pod koniec wizyty można posłuchać koncertu kolęd lub odbyć przejażdżkę bryczką.

Kiedy jechać: 26.11 – 06.01

Baśniowa Kopenhaga

Trudno wyobrazić sobie piękniejsze miejsce na targ bożonarodzeniowy niż ogrody Tivoli, gdzie znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie. Diabelskie młyny, kolejki górskie i karuzele oświetlone są przez ponad 800 tys. lampek. Autorem iluminacji jest John Loring, były dyrektor artystyczny Tiffany & Co. W tym roku w parku ustawiono ponad tysiąc choinek przystrojonych 60 tys. bombek.

Na czas trwania jarmarku budowana jest drewniana wioska alpejska, w której na gości czeka sam Święty Mikołaj. Rzęsiście oświetlonymi dróżkami przechadzają się elfy, dbające o to, by dla nikogo nie zabrakło atrakcji. Dzieci będą zachwycone, a dorośli na pewno chętnie spróbują duńskich specjałów: pączków æbleskiver, pieczonych kasztanów czy gorącego glöggu. Pamiętajmy jednak, żeby nie jeść ich tuż przed przejażdżką rollercoasterem!

Kiedy jechać: 19.11 – 31.01

Jarmark świąteczny Kopenhaga

Jarmark świąteczny Kopenhaga

Zaczarowany Wiedeń

Według portalu Tripadvisor, wiedeński targ bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Przed rozświetlonym świątecznymi dekoracjami ratuszem stoi 28-metrowa choinka przywieziona z Tyrolu. W oknach neogotyckiego gmachu pojawia się kalendarz adwentowy z pracami młodych austriackich artystów. Codziennie uroczyście odsłaniane jest jedno dzieło.

Najmłodsi mogą wziąć udział w warsztatach zdobienia pierników lub wysłać list do Świętego Mikołaja w specjalnie zaaranżowanej „Poczcie w chmurach”. Na kopertach nakleja się znaczki z limitowanej świątecznej edycji, które co roku drukuje austriacka poczta. Stragany przed ratuszem uginają się od smakołyków: strucli jabłkowych, pierników i korzennego ponczu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także ozdoby świąteczne wykonane przez austriackich rzemieślników: obsypane brokatem bombki, czy drewniane figurki do domowych szopek.

Kiedy jechać: 11.11 – 26.12

Jarmark świąteczny Wiedeń

Jarmark świąteczny Wiedeń

Jarmark świąteczny Wiedeń

Alternatywny Dubaj

Boże Narodzenie pod choinką czy pod palmami? W Dubaju nie trzeba wybierać. Jak co roku miasto staje się mekką turystów, którzy zamiast świątecznego stresu wolą wypoczynek na plaży. Położony w nadmorskiej dzielnicy kompleks hotelowy Madinat Jumeirah po raz kolejny przygotował dla odwiedzających Souk Festive Market. W przepięknie oświetlonym amfiteatrze można wypożyczyć łyżwy i pojeździć na lodowisku lub stoczyć bitwę na śnieżki. Na bardziej odważnych czeka rodeo z elektrycznym reniferem. Bo przecież w grudniu wcale nie musi być zimno!

Kiedy jechać: 17.12 – 27.12

Christmas market Dubai Madinat Jumeirah

Christmas market Dubai Madinat Jumeirah

Christmas market Dubai Madinat Jumeirah

Jarmark świąteczny Dubaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *