Tramwajem przez Lizbonę

Lizbona atrakcje

Kiedyś nieustraszeni portugalscy żeglarze wyruszali stąd na podbój nowych lądów. Dziś turyści z całego świata przybywają do Lizbony. To położone na krańcu Europy miasto zachwyca niezwykłymi zabytkami, pomiędzy którymi kursują charakterystyczne żółte tramwaje.

Lizbona, podobnie jak Rzym, położona jest na siedmiu wzgórzach. Zwiedzanie warto rozpocząć od dawnej arabskiej dzielnicy Alfama, określanej przez mieszkańców jako dusza miasta. Jej nazwa pochodzi od słowa al hammam, oznaczającego łaźnię lub gorące źródła. Alfama to jedyna dzielnica, która przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku. W jego wyniku spustoszeniu uległo całe wybrzeże Portugalii.

Kręte uliczki Alfamy

Tę część miasta najlepiej poznawać pieszo. Ozdobione błękitnymi płytkami azulejos domy są wąskie i krzywe, a strome schody prowadzą do malowniczych ślepych zaułków. W ukwieconych pelargoniami oknach przesiadują kobiety umilające sobie czas plotkowaniem. Z braku miejsca pranie suszy się na ulicy. Błądząc krętymi ulicami docieramy do górującego nad miastem zamku św. Jerzego. Z jego rozgrzanych słońcem murów rozciąga się najlepszy widok na Alfamę.

Lizbona atrakcje: żółty tramwaj lizbona_2 Lizbona Praça do Comércio

Ryba zwana robalem

Schodząc ze wzgórza zamkowego w kierunku placu Rossio trafiamy do położonej z dala od turystycznego szlaku restauracji Floresta de Santana. Stoły przykryte papierową serwetą i menu dostępne jedynie w języku portugalskim upewniają nas, że jest to miejsce, w którym jadają głównie miejscowi.

Zamawiamy rybę o swojskiej nazwie robalo, przyrządzaną na grillu z dodatkiem oliwy z oliwek. Jej smak wspaniale podkreśla zielone wino. Dlaczego zielone? Ponieważ wytwarzane jest z młodych winogron i pite zaraz po zabutelkowaniu. W jego przypadku sprawdza się zasada: im młodsze, tym lepsze!

Lizobna: Floresta de Santana

Grobowiec żeglarza

Pokrzepieni posiłkiem ruszamy do Belém, pamiątki dawnej świetności Portugalii. To właśnie z tego miejsca w 1497 roku kapitan Vasco da Gama wyruszył na podbój Indii. Nagrobek żeglarza znajduje się w tutejszym klasztorze Hieronimitów, ufundowanym przez króla Manuela I w podziękowaniu za sukces wyprawy. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO budowla ozdobiona jest motywami morskimi i żeglarskimi.

Lizbona atrakcje: klasztor Hieronimitów Lizbona atrakcje: wieża Belém Lizbona atrakcje: pomnik zdobywców

Najlepsze babeczki w Lizbonie

Stąd niedaleko już do wieży Belém, jednego z pocztówkowych symboli Lizbony. Niegdyś jej zadaniem była obrona miasta przez atakami ze strony morza, później służyła jako punkt orientacyjny dla marynarzy powracających z dalekich podróży.

Będąc w okolicy koniecznie zajrzyjmy do najsłynniejszej lizbońskiej cukierniPastéis de Belém. Jej specjalnością są babeczki z nadzieniem budyniowym o tej samej nazwie. Przygotowywane są według oryginalnej, XIX-wiecznej receptury, którą znają tylko 3 osoby. Uwaga – uzależniają!

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Do Lizbony najlepiej wybrać się w miesiącach letnich, kiedy w mieście odbywa się wiele festiwali i wydarzeń kulturalnych.

Język: Językiem urzędowym jest portugalski, ale można porozumieć się również angielsku.

Waluta: Euro; 1 euro = 4,05 zł.

Wiza: Nie jest wymagana, do przekroczenia granicy wystarczy paszport lub dowód osobisty.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *