Tokio – metropolia przyszłości

Tokio atrakcje

Tokio jest jak Mars – twierdzi Joanna Bator, pisarka i znawczyni kultury japońskiej. Przybyszowi z Europy rzeczywiście wydaje się miastem nie z tej ziemi. Zalane fluorescencyjnym światłem neonów ulice dzielnicy Shibuya i futurystyczne węzły komunikacyjne przypominają scenografię filmu science-fiction. Nic dziwnego, że wyjazd do stolicy Japonii jest marzeniem niejednego podróżnika.

Pociąg zmierzający do Asakusy pojawia się na stacji z punktualnością co do minuty. Ubrani w niemalże identyczne garnitury Japończycy ustawiają się w kolejce do wagonów. Nikt się nie tłoczy, nie przepycha. Wreszcie stojący na peronie konduktor daje sygnał do odjazdu i… zgina się w ukłonie żegnając opuszczający stację pociąg.

Dym, który leczy

Największą atrakcją Asakusy, historycznej dzielnicy Tokio, jest świątynia Sensō-ji. Została wzniesiona ku czci buddyjskiej bogini miłosierdzia Kannon po tym, jak w 628 roku dwaj rybacy wyłowili złoty posążek bóstwa z rzeki Sumida. Do wnętrza świątyni prowadzi ozdobiona charakterystycznym czerwonym lampionem Brama Piorunów.

Po przejściu przez nią naszym oczom ukazuje się pięciopiętrowa pagoda. To rekonstrukcja oryginalnej budowli, która została zrównana z ziemią podczas bombardowań z 1945 roku. Wierni przybywają do Sensō-ji, żeby poddać się uzdrawiającemu działaniu dymu ze znajdującej się tutaj kadzielnicy. Podczas naszej wizyty otacza ją tłum osób wcierających go sobie w twarz i dłonie.

Tokio atrakcje: świątynia Sensō-ji
Świątynia Sensō-ji to najczęściej odwiedzana budowla sakralna w Japonii.

Tokio atrakcje: świątynia Sensō-ji Tokio atrakcje: świątynia Sensō-ji

Ogromne skrzyżowanie

Całkowicie odmienna atmosfera panuje w nowoczesnej dzielnicy handlowo-rozrywkowej Shibuya. Liczne billboardy reklamowe i migoczące światła telebimów sprawiają, że przypomina nowojorski Times Square. Ta część miasta słynie głównie z największego na świecie skrzyżowania, które podczas każdej zmiany świateł przemierza aż 2,5 tysiąca pieszych!

Tokijczycy przecinają jezdnię w kilku kierunkach naraz i jakimś tylko sobie znanym sposobem, unikają kolizji z innymi przechodniami. Skrzyżowanie Shibuya pojawiło się w wielu hollywoodzkich produkcjach, z których najbardziej znana jest trzecia część filmu „Szybcy i wściekli: Tokio Drift”.

Tokio atrakcje: ShibuyaTokio - Asakusatokio_5

Wierny pies ze stacji Shibuya

Naprzeciw stacji Shibuya, skąd wychodzi się na słynne skrzyżowanie, stoi pomnik wiernego psa Hachikō. Uwieczniony w brązie czworonóg należał do profesora Uniwersytetu Tokijskiego. Codziennie odprowadzał swojego pana na stację, a wieczorami wyczekiwał na jego powrót z uczelni.

Pewnego dnia naukowiec dostał wylewu i zmarł w pracy. Piesek nie doczekał się już powrotu pana, ale mimo to przychodził na stację, wypatrując go w tłumie podróżnych. Po śmierci Hachikō wzruszeni lojalnością zwierzaka Tokijczycy postawili mu pomnik, który dzisiaj jest popularnym miejscem spotkań.

tokio_8 Tokio street food

Sushi z męskich rąk

Kolejka do restauracji Heiroku Sushi ciągnie się wzdłuż ulicy. Po odczekaniu kilkudziesięciu minut zostajemy usadzeni na wysokich stołkach przy barze, wokół którego jeżdżą talerzyki z sushi. Po zapoznaniu się z menu, wykrzykujemy zamówienie do dwóch kucharzy, przyrządzających smakowite kawałki ryżu i surowej ryby wprost na naszych oczach.

Japończycy wierzą, że mistrzami sushi mogą być wyłącznie mężczyźni. Kobiety mają wyższą temperaturę ciała, przez co niepotrzebnie podgrzewają ryż podczas formowania. W „suszarniach” z taśmociągiem cena dania zależy od koloru talerzyka, na którym zostało podane. Po skończonym posiłku zbieramy więc stosik kolorowych naczyń. Japońska uczta dla dwójki głodnych gajdzinów kosztowała nas mniej niż w Polsce!

Tokio atrakcje: świątynia Meiji
Świątynia Meiji – to otoczone lasem sanktuarium jest popularnym miejscem ślubów w obrządku szintoistycznym.

Tokio atrakcje: świątynia Meiji Tokio atrakcje: świątynia Meiji

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Do Tokio najlepiej wybrać się wiosną lub jesienią. Na początku kwietnia miastu uroku dodają kwitnące wiśnie.

Język: Językiem urzędowym jest japoński, ale można porozumieć się również po angielsku.

Waluta: Jen japoński; 1 jen = 0,03 zł.

Wiza: Nie jest wymagana w przypadku wyjazdów turystycznych trwających krócej niż 90 dni.

Szczepienia: nie są wymagane.

Tags from the story
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *