Tango narodziło się w Buenos Aires

Buenos Aires atrakcje

Założone przez imigrantów z Europy Buenos Aires to nie jedno miasto, ale 47 barrios, różniących się od siebie stylem i zabudową. Kolejne fale uciekinierów ze Starego Kontynentu zasiedlały całe dzielnice, upodabniając je do Paryża (Recoleta), Sycylii (Palermo), czy Sztokholmu (Puerto Madera). Nowo przybyli najczęściej lądowali jednak w portowej dzielnicy La Boca. To właśnie w niej narodziło się tango.

Historia tanga argentyńskiego sięga XIX wieku. Pierwsze kroki stawiano w domach publicznych, a partnerkami były wyłącznie damy lekkich obyczajów. Wkrótce taniec opanował całe Buenos Aires. Początkujący powinni zapoznać się z etykietą. Do tańca zawsze prosi mężczyzna, rzucając spojrzenie z odległości kilku metrów. Żeby zaakceptować zaproszenie wystarczy lekkie skinienie głową. Podstawy tanga można opanować dosłownie wszędzie. Wystarczy zapisać się na kurs tańca do jednej z licznych szkół lub… dać się porwać w ramiona ulicznemu mistrzowi.

Spotkanie z Maradoną

Tango najlepiej zatańczyć w La Boca. Jest to najbardziej kolorowy i oryginalny zakątek Buenos Aires. Obite blachą falistą domy pomalowane zostały na jaskrawe kolory. Kiedyś zamieszkiwali je robotnicy z Włoch, którzy pokryli fasady resztkami farb pozostałymi po malowaniu statków. Na głównej ulicy Caminito czekają samozwańczy nauczyciele tańca, a wiele restauracji organizuje pokazy tanga dla turystów. Pełno tu sprzedawców pamiątek, kawiarenek serwujących yerba mate, a przede wszystkim – pizzerii.

Spacerując Caminito wpadamy na… Diego Maradonę. Sobowtór znanego piłkarza pozuje do zdjęć z rozbawionymi turystami. W pobliskich sklepikach można kupić koszulki z numerem 10, dożywotnio przyznanym zawodnikowi. Maradona rozpoczął karierę w tutejszym klubie Boca Juniors. Mecze z udziałem drużyny do dzisiaj przyciągają tłumy kibiców. Fani futbolu mogą obejrzeć je na stadionie La Bombonera.

Buenos Aires atrakcje: Caminito

Buenos Aires atrakcje: Caminito

Buenos Aires atrakcje: Caminito

Buenos Aires atrakcje: Caminito

Raj dla mięsożerców

Kolejną pasją Argentyńczyków (poza tańcem i piłką nożną) jest jedzenie. Tutejsza kuchnia jest smaczna i prosta, a jej podstawą jest wołowina. Lokalnych specjałów najlepiej spróbować w restauracji La Cabrera w dzielnicy Palermo. O popularności tego miejsca świadczy kolejka przed wejściem. Na szczęście czekanie umilają kolejne kieliszki wina z Mendozy serwowane na koszt lokalu.

Po zajęciu stolika zamawiamy tutejszą specjalność – Ojo de Bife, czyli soczysty stek z antrykotu podawany z sałatką z ziemniaków, grillowanymi pieczarkami i marynowaną papryką. Z przystawek wybrać można wieprzową kiełbasę chorizo, pierogi empanadas lub szynkę jamón crudo z serem mozzarella, suszonymi pomidorami i rukolą. To zdecydowanie nie jest kraj dla wegetarian!

Buenos Aires atrakcje: Plaza de Mayo

Buenos Aires atrakcje: Plaza de Mayo

Miasto umarłych

Recoleta uchodzi za najbardziej elitarną dzielnicę Buenos Aires. W secesyjnych willach i eleganckich kamienicach mieszkają najlepiej urodzeni obywatele miasta. Zaczęli przenosić się tutaj w XIX wieku, kiedy epidemia żółtej febry opanowała sąsiednie San Telmo. Architektura Recolety wzorowana jest na Paryżu, stąd szerokie aleje, parki, wystawne rezydencje i pałacyki.

Dzielnica słynie z jednego z najpiękniejszych cmentarzy na świecie. Cementerio de la Recoleta przypomina niewielkie miasteczko. Wędrując jego brukowanymi uliczkami odnosi się wrażenie, że otaczają nas miniaturowe domy, a nie grobowce. Ozdobne mauzolea z granitu i marmuru przybierają formy pałacyków i bogato zdobionych kaplic. Pilnują ich figury aniołów i świętych.

To tutaj spoczywają najznamienitsi obywatele Argentyny – prezydenci, przywódcy wojskowi , znani artyści i milionerzy. Ale najczęściej odwiedzany jest grobowiec Evity. Jej pogrzeb wzbudził protesty arystokracji, która uważała że wywodząca się z biedoty Eva Perón nie zasłużyła na pochówek wśród szlachetnie urodzonych. Dziś pod tablicą z jej nazwiskiem leżą świeże kwiaty. Składają je mieszkańcy Buenos Aires, dla których na zawsze pozostanie legendą.

Buenos Aires atrakcje: Recoleta

Buenos Aires atrakcje: Recoleta

Buenos Aires atrakcje: Recoleta

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Buenos Aires kusi swoimi atrakcjami przez cały rok, najlepiej jednak odwiedzić miasto w okresie letnim. Należy pamiętać, że tutejszy klimat charakteryzuje się dużym zachmurzeniem i wilgotnością powietrza.

Język: Językiem urzędowym jest hiszpański, ale można porozumieć się również po angielsku.

Waluta: Peso argentyńskie; 1 peso = 0,40 zł

Wiza: Obywatele polscy nie potrzebują wizy, jeśli udają się do Argentyny na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *