Swingujący Singapur

Singapur atrakcje

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Singapur to obecnie najmodniejszy kierunek podróży na kontynencie azjatyckim. Ta nowoczesna metropolia, gdzie buddyjskie świątynie skrywają się w cieniu drapaczy chmur, ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko smażony ryż i galerie handlowe.

Najbardziej spektakularny basen na świecie znajduje się na łączącym trzy szklane wieżowce dachu hotelu Marina Bay Sands. Pozbawiony krawędzi akwen zawieszony jest na wysokości 200 metrów nad ziemią. Z kąpieliska korzystać mogą wyłącznie goście hotelu. Taras, z którego rozciąga się najlepszy widok na miasto, jest dostępny dla wszystkich.

A to nie koniec atrakcji. Hotel mieści w sobie trzypiętrowe kasyno z 2300 automatami i 350 stołami do gry, a swoje restauracje otwarło w nim kilku światowej sławy szefów kuchni. Do kompleksu należy również centrum handlowe z butikami najbardziej ekskluzywnych marek – znajdujemy się w końcu w kraju, gdzie zakupy są sportem narodowym.

Singapur atrakcje: Marina Bay Sands SONY DSC SONY DSC

Pionowe ogrody

W mieście nie brak jednak azylu dla miłośników natury. Rozciągający się na powierzchni 100 hektarów park Gardens by the Bay utworzono na zrekultywowanym terenie powstałym dzięki odzyskiwaniu lądu z morza. Jego charakterystycznym elementem są gigantyczne konstrukcje w kształcie drzew, po których pną się pionowe ogrody.

Tuż obok, w futurystycznych szklarniach podziwiać można roślinność z chłodnych, suchych stref klimatycznych. Szczególne wrażenie robi 35-metrowa góra, z której spływa największy na świecie kryty wodospad. Na szczyt wzniesienia wjedziemy windą, ale z powrotem warto zejść piechotą – widoki przypominają scenografię filmu „Avatar”.

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSCSONY DSCsingapur_8SONY DSC Singapur atrakcje: Gardens by the Bay

Ściśle tajny przepis

W Long Barze hotelu Raffles zamawiam drinka Singapore Sling. Jego receptura, wymyślona w 1915 r. przez barmana Ngiam Tong Boona jest tak cenna, że przez lata leżała zamknięta w hotelowym sejfie. Raffles jest zresztą czymś więcej niż tylko hotelem – to ikona kolonialnego stylu z fasadą z białego marmuru, skrytymi wśród tropikalnej roślinności dziedzińcami i sikhijskim lokajem w liberii. Do jego sławnych gości należeli m.in. Joseph Conrad i Charlie Chaplin. Dziś stanowi obowiązkowy punkt wycieczek dla wszystkich odwiedzających miasto.

singapur_22 Singapur atrakcje: Long Bar Raffles Hotel

Krab, że palce lizać

Mieszkańcy Singapuru to kosmopolityczna mieszanka Chińczyków, Malezyjczyków, Hindusów i Europejczyków, dlatego można tu zjeść zarówno doskonałe curry, indonezyjskie sataje, jak i kaczkę po pekińsku. W porze lunchu udajemy się do położonego w Chinatown Maxwell Food Centre, gdzie pod jednym dachem sąsiaduje ze sobą kilkadziesiąt stanowisk z azjatyckim jedzeniem. Nie wiesz, co wybrać? Sprawdzonym sposobem jest ustawienie się w najdłuższej kolejce.

Jednak największą specjalnością Singapuru jest chili z kraba. W restauracji Palm Beach Seafood wędruje z kuchni na nasze talerze. Gotowany na parze, a następnie podawany w ostrym sosie krab dosłownie rozpływa się w ustach. Kto nie próbował, niech natychmiast pakuje walizki!

Singapur atrakcje: Maxwell Food Centre

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Singapur położony jest ok. 100 km od równika, gdzie wysokie temperatury i duża wilgotność utrzymują się przez cały rok. Od listopada do stycznia występuje tutaj monsun północno-wschodni, przynosząc duże opady deszczu.

Język: Językami urzędowymi są angielski, chiński, malajski i tamilski.

Waluta: Dolar singapurski; 1 dolar = 2,72 zł.

Wiza: Nie jest wymagana. Polscy turyści otrzymują przy wjeździe pozwolenie na pobyt do 90 dni.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *