Światła Hongkongu

Hong Kong atrakcje

Ani miasto, ani wyspa, ani kraj. Dawniej kolonia brytyjska, dziś autonomiczna enklawa na wschodnim wybrzeżu Chin. Gąszcz wielkich instytucji finansowych, drapaczy chmur i luksusowych hoteli. Hongkong to legendarne miejsce, gdzie Wschód spotyka się ze Zachodem.

Niedziela rano. W parku naprzeciwko hotelu dziesiątki kobiet rozkłada na trawie koce, wyjmuje przekąski z koszy piknikowych. – To filipińskie gosposie – tłumaczy Wei, koleżanka z Hongkongu. – Przychodzą tutaj co tydzień. Z trudem przeciskamy się do stacji metra. Hongkong należy do najbardziej zatłoczonych miast świata. Gęstość zaludnienia jest tutaj pięćdziesiąt razy większa niż w Polsce. Z tego powodu ceny mieszkań osiągają astronomiczną wysokość – 300 tysięcy złotych za metr kwadratowy!

Najlepszy widok na miasto rozciąga się ze Wzgórza Wiktorii, na które wjechać można zabytkowym tramwajem. Na pomysł jego wybudowania wpadło dwóch Brytyjczyków, obserwując tragarzy wnoszących pod górę lektyki z białymi turystami. Kolejka, mimo iż liczy sobie ponad sto lat, działa bez zarzutu. Trwa weekend, więc zanim wsiądziemy do drewnianego wagonika upływają dwie godziny, ale warto poczekać. Widoczne z góry wieżowce wzbijają się w niebo pod niewiarygodnym kątem. Jeszcze większe wrażenie robią po zapadnięciu zmroku, gdy wody zatoki skąpane są w blasku ich świateł.

Pierożki z gwiazdką Michelin

Dim sum oznacza „dotknięcie serca”, czyli lekką przekąskę podawaną do popołudniowej herbaty. Te gotowane na parze pierożki są flagowym daniem kuchni kantońskiej. Postanawiamy skosztować ich w Tim Ho Wan – najtańszej na świecie restauracji, nagrodzonej gwiazdką Michelin. Po złożeniu zamówienia na naszym stoliku lądują bambusowe koszyki z pierożkami. Przez cieniutkie ciasto prześwituje farsz z krewetek i trawy cytrynowej. Próbujemy także specjalności lokalu – słodkich bułeczek wypełnionych… gulaszem wieprzowym. Podczas posiłku w lekką konsternację wprawia nas widok sąsiadów ze stolika obok, zajadających kurze stopy. Zgodnie z chińskim zwyczajem obiad kończą donośnym beknięciem.

Następnego dnia ruszamy na wyspę Lantau, zieloną oazę z dala od przeludnionego centrum Hongkongu. Znajduje się tutaj największy na świecie posąg siedzącego Buddy, do którego prowadzi 268 schodów. Wykonany z brązu pomnik waży 250 ton i wznosi się na wysokość 35 metrów. Budda przedstawiony został w momencie osiągnięcia nirwany. Umieszczony wewnątrz posągu dzwon rozbrzmiewa co siedem minut – 108 razy w ciągu dnia, symbolizując 108 utrapień ludzkości. Chińczycy nie byliby jednak sobą, gdyby u stóp Buddy nie wybudowali turystycznego miasteczka pełnego restauracji i sklepów z pamiątkami. W jednym z nich kupujemy porcelanowego kota z uniesioną do góry łapką. Ma nam zapewnić pomyślność i odegnać złe duchy.

Hongkong atrakcje

Hongkong atrakcje

Hongkong atrakcje

Hongkong atrakcje

King Bruce Lee, karate mistrz

Będąc w Hongkongu nie można przegapić słynnej Symfonii Świateł, multimedialnego pokazu odbywającego się codziennie na promenadzie przy Zatoce Wiktorii. Widowisko najlepiej podziwiać z ciągnącej się wzdłuż wybrzeża Alei Gwiazd. Wzorowany na Hollywood bulwar tworzą pamiątkowe tablice z odciskami dłoni chińskich gwiazd filmowych. Uhonorowani tutaj zostali m.in. Jackie Chan i Bruce Lee. Znany z „Wejścia smoka” mistrz sztuk walki doczekał się także swojego pomnika. Jego odsłonięcie nastąpiło w 2005 roku, upamiętniając 65-tą rocznicę urodzin aktora. Robimy kilka zdjęć i po raz kolejny dajemy ponieść się tłumowi…

Hongkong atrakcje - Bruce Lee

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Do Hongkongu najlepiej wybrać się pomiędzy październikiem a majem. Lato jest trudne do zniesienia ze względu na panujący upał i wilgotność powietrza.

Język: Językami urzędowymi są chiński i angielski.

Waluta: Dolar hongkoński; 1 dolar = 0,48 zł.

Wiza: Nie jest wymagana przy pobycie do 90 dni.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Tags from the story
, , ,

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *