Sen o San Francisco

San Francisco atrakcje

Strażnicy mówili, że w niektóre dni na wyspie czuć było zapach czekolady od Ghirardelliego. W Nowy Rok więźniowie słyszeli dochodzący z wybrzeża huk fajerwerków. Miasto było tak blisko, a jednocześnie tak daleko. Dziś twierdza Alcatraz jest jedną z największych atrakcji turystycznych San Francisco.

Najcięższe więzienie świata

Przez ponad 150 lat nazwa Alcatraz budziła dreszcz zgrozy nawet u najbardziej praworządnych obywateli. Owiane ponurą sławą więzienie o zaostrzonym rygorze znajdowało się na wyspie oddalonej o niecałe 3 kilometry od wybrzeży San Francisco. Przetrzymywano w nim wielu najgroźniejszych przestępców epoki prohibicji m.in. gangstera Ala Capone. Król nielegalnego handlu alkoholem został skazany na 11 lat za oszustwa podatkowe – władze nie były w stanie udowodnić mu innych przestępstw. Podczas odsiadki dodatkową karą był dla niego obowiązek czyszczenia latryn.

Ghirardelli San Francisco Atrakcje San Francisco san_francisco_3

Ucieczka z Alcatraz

Zakład karny pobudzał wyobraźnię pisarzy i reżyserów. Podczas jego istnienia odnotowano 14 prób ucieczki, ale tylko jedna z nich zakończyła się sukcesem. Historia braci Johna i Clarence’a Anglinów i Franka Morrisa stała się kanwą filmu „Ucieczka z Alcatraz” z Clintem Eastwoodem. Trójka skazańców uciekła ze swoich cel podkopami, a następnie przedostała się na dach szybem wentylacyjnym. Tratwa, którą odpłynęli z wyspy została ostrzelana przez strażników, ale ich ciał nigdy nie odnaleziono. FBI uznało, że trójka zbiegów utonęła. Bilety do Alcatraz najlepiej zamawiać z wyprzedzeniem, bo w dniu wycieczki nie mamy co liczyć na ich zakup.

Fisherman's Wharf Alcatraz san_francisco_7

Złota Brama

Położone na 42 wzgórzach San Francisco stało się tłem wielu hollywoodzkich produkcji. W pamięć zapadają szczególnie kręcone tutaj sceny efektownych pościgów. Wizytówką miasta jest most Golden Gate, zaprojektowany przez architekta Josepha Straussa. Jego budowę ukończono dopiero w 1937 roku, jako że projekt spotkał się z ostrym sprzeciwem właścicieli promów.

Most liczy prawie 2,8 kilometra długości i pomalowany jest na soczyście pomarańczowy kolor, kontrastujący z błękitem nieba i oceanu. Najlepszym sposobem na jego zwiedzenie jest wypożyczenie roweru w Fisherman’s Wharf i przejażdżka do mieszczącej się po drugiej stronie cieśniny miejscowości Sausalito.

Sausalito Sausalito

Dolina win

Kalifornia słynie z wybornych win, a większość z nich powstaje w położonych niedaleko San Francisco dolinach Napa i Sonoma. W czym tkwi ich sekret? Panujący tutaj klimat sprawia, że dni są ciepłe i słoneczne, a wieczorami pojawia się chłodna bryza znad oceanu. Ostatniego dnia pobytu ruszamy do winnicy Jacuzzi. – Niedawno urządzaliśmy tutaj wesele saudyjskiej księżniczki – zdradza przewodnik. Oprócz degustacji win, mamy okazję spróbować chrupiącego chleba z lokalną oliwą i świeżych serów.

Następnie odwiedzamy butikową winnicę Roche. Jej właściciel zapewnia, że sam codziennie wypija dwie butelki swoich wyrobów. Pokazuje nam, jak prawidłowo smakować wino i tłumaczy dlaczego tak ważne jest, żeby pooddychało przed wypiciem. Wiedza ta z pewnością nie pójdzie w las, bo kilka butelek Roche’a wraca z nami do Polski.

Dolina Sonoma Dolina Sonoma

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: San Francisco najlepiej odwiedzić jesienią. Miesiące letnie bywają pochmurne i mgliste.

Język: Językiem urzędowym jest angielski, ale można się porozumieć również po hiszpańsku.

Waluta: Dolar amerykański; 1 dolar = 3,69 zł.

Wiza: Wjeżdżając na terytorium Stanów Zjednoczonych musimy posiadać ważną wizę turystyczną.Decyzję o jej przyznaniu podejmuje konsul po osobistej rozmowie.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *