Rabat – 5 miejsc, które musisz zobaczyć

Rabat atrakcje

To miasto wciąga jak „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Tajemnicze zaułki medyny, strzeliste minarety i gwarne suki oszałamiają bogactwem kolorów, zapachów i smaków. Przyjrzyjmy się pięciu najciekawszym atrakcjom turystycznym Rabatu.

1. Kasbah des Oudaias

Położona przy ujściu rzeki Bu Rakrak kasba to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w stolicy Maroka. Tutejsze zabudowania służyły niegdyś jako forteca i rezydencja sułtana. Jej mieszkańcy trudnili się pirackim rzemiosłem, napadając na statki i handlując niewolnikami. Przechodząc przez bogato zdobioną Bramę Almohadów znajdziemy się w labiryncie uliczek otoczonych biało-niebieskimi domami. Stąd warto udać się do Café Maure, gdzie odpoczniemy przy filiżance marokańskiej herbaty z miętą.

SONY DSC

2. Wieża Hassana

Wznosząca się na szczycie wzgórza górującego nad Rabatem wieża Hassana to niedokończony minaret meczetu, zniszczonego w wyniku trzęsienia ziemi. Gdyby go zbudowano, byłby drugim pod względem wielkości meczetem na świecie, a pierwszym w krajach islamu. Dziś teren świątyni to otwarta przestrzeń, w której oprócz wieży zachowały się jedynie podstawy kolumn.

SONY DSC

3. Mauzoleum Mohammeda V

Tuż obok wieży Hassana znajduje się zbudowane w tradycyjnym, arabskim stylu Mauzoleum Mohammeda V. Spoczywa w nim król Maroka, który doprowadził do odzyskania przez kraj niepodległości. Wzniesioną z białego marmuru budowlę wieńczy dach w kolorze zielonym, symbolizującym islam. Wejść do mauzoleum pilnują strażnicy w mundurach gwardii królewskiej.

SONY DSC

4. Nekropolia Chellah

Nekropolia Chellah to ufortyfikowany kompleks starożytnych ruin położony na przedmieściach Rabatu. Jako pierwsi osiedlili się tutaj Fenicjanie i Rzymianie, w kolejnych wiekach teren ten wykorzystywany był jako miejsce pochówku władców. W obrębie murów nekropolii wijące się wśród dzikich ogrodów ścieżki prowadzą do pozostałości dawnego meczetu i wykopalisk archeologicznych.

Rabat atrakcje: nekropolia Chellah SONY DSC

5. Medyna

Będąc w Rabacie warto poświęcić odrobinę czasu na zakupy w medynie. Do głównej ulicy handlowej prowadzi zadaszony pasaż, mieszczący wiele sklepów i kawiarni. Na uwagę zasługują warsztaty rzemieślnicze oferujące dywany, kilimy i galanterię skórzaną. Przy odrobinie szczęścia uda nam się wśród nich znaleźć prawdziwe perełki.

SONY DSC

Tags from the story
, , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *