Na Zanzibarze kwitnie wanilia

Zanzibar atrakcje

Ta wyspa ma wszystko, o czym marzy podróżnik: bezkresne plaże o białym piasku, turkusowy ocean i rafy koralowe, wśród których podziwiać można bogactwo podwodnego świata. Na tutejszych plantacjach uprawia się dziesiątki egzotycznych przypraw: goździków, wanilii, cynamonu, kurkumy i gałki muszkatołowej, a owoce morza smakują jak nigdzie indziej.

Samolot, którym lecimy na wyspę ze stolicy Tanzanii – Dar es Salaam, zabiera na pokład czternastu pasażerów. Zarówno kapitan, jak i drugi pilot mają na stopach sandały. Po piętnastu minutach lądujemy na Zanzibarze. W hali przylotów nie ma taśmy do odbioru bagaży – nasze walizki przynosi grupa krzepkich Murzynów.

zanzibar_1 zanzibar_2 zanzibar_3 zanzibar_4

Hakuna matata, czyli wyluzuj

Hotel, w którym się zatrzymujemy, to kilkanaście krytych strzechą bungalowów, położonych przy samym oceanie. Życie toczy się na plaży. Miejscowe kobiety pojawiają się tutaj już wczesnym rankiem, zachęcając turystów do kupna muszli, biżuterii czy kolorowych pareo. Rozwijając każde z nich po kolei, fundują nam prawdziwie afrykański pokaz slajdów.

Wzdłuż plaży, w palmowych gajach, kryją się tętniące życiem wioski. Razem z naszym przewodnikiem Benjaminem (dla Polaków – Benkiem) udajemy się do Pwani Mchangani, najbliższej z nich. Odwiedzamy tutejszą szkołę, gdzie w jednej klasie uczy się prawie setka dzieci. Siedząc na gołej ziemi, recytują angielskie słówka. Przyda się tu wszystko, co przynieśliśmy – długopisy, zeszyty, słodycze.

zanzibar_9 zanzibar_10

Stone Town – serce Zanzibaru

Nazajutrz wyruszamy z Benkiem do Stone Town, najstarszej dzielnicy Zanzibaru. To miasto w mieście – labirynt wąskich uliczek, biegnących we wszystkie strony. Charakterystycznym widokiem są tutaj rzeźbione drzwi z metalowymi bolcami. To wpływ kultury hinduskiej – w Indiach taka konstrukcja chroniła przed atakami słoni. Na Zanzibarze słoni nie ma, więc drzwi służą wyłącznie celom dekoracyjnym.

Ślady wokalisty Queen

W Stone Town na świat przyszedł Freddie Mercury, legendarny wokalista zespołu Queen. Do jego najciekawszych atrakcji należą m.in. targ niewolników, stary arabski fort z XVII wieku, pałac sułtana i anglikańska katedra, przed którą znajduje się pomnik upamiętniający cierpienia niewolników. Największe wrażenie robią podziemia katedry, w których byli przetrzymywani. Kilkadziesiąt osób stłoczonych było w pomieszczeniu o wysokości półtora metra, bez dostępu do jedzenia i wody. Ci, którzy wyszli z piwnicy o własnych siłach, byli sprzedawani.

zanzibar_15

Kolacja na skale

Pod koniec pobytu udajemy się do położonej przy plaży Michamvi Pingue restauracji the Rock, którą wzniesiono na skale wynurzającej się z Oceanu Indyjskiego. Podczas odpływu można dostać się do niej na własnych nogach, gdy wody przybiera – trzeba dopłynąć łodzią. W menu królują owoce morza. Posiłek zaczynamy od sałatki z ośmiornicy i rybnego carpaccio z sosem z marakuji. Następnie na stół wjeżdżają grillowane homary, kalmary i krewetki. Raczymy się nimi na tarasie, popijając schłodzone białe wino. Wsłuchując się w szum fal, podziwiamy mieniące się w promieniach słońca wody oceanu. W tym miejscu nie można się nie zakochać.

zanzibar_6 zanzibar_7

 

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Na Zanzibar najlepiej wybrać się w porze suchej, trwającej od czerwca do września.

Język: Językiem urzędowym jest suahili, ale można porozumieć się również po angielsku.

Waluta: Szyling tanzański; 1 szyling = 0,002 zł. W powszechnym użyciu znajdują się dolary amerykańskie.

Wiza: Obywatele polscy otrzymują 3-miesięczną wizę przy wjeździe do Tanzanii. Jej koszt to 50 USD.

Szczepienia: Wymagane jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Zalecana jest również profilaktyka przeciwmalaryczna – spanie pod moskitierą i używanie sprejów odstraszających komary.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *