Mauritius – w krainie wakacji

Mauritius atrakcje

Każdy z nas widział kiedyś taką pocztówkę – tropikalna plaża o białym piasku poprzetykana pióropuszami palm kokosowych. Fale oceanu rozbijające się o brzeg. Kolorowy drink czekający pod parasolem z trzciny. Taki właśnie jest Mauritius – niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim, oddalona o 900 km od Madagaskaru. Dla odwiedzających ją szczęśliwców jest odzwierciedleniem marzeń o idealnych wakacjach.

Mauritius przez długi czas pozostawał niezamieszkany. Jako pierwsi osiedlili się tutaj Holendrzy. To właśnie im wyspa zawdzięcza swoją nazwę. Otrzymała ją na cześć Maurycego Orańskiego, księcia Nassau. Po Holendrach nadszedł wiek rządów Francuzów, którzy sprowadzili na Mauritius trzcinę cukrową. Do pracy na plantacjach wykorzystywano niewolników z Afryki – to od nich wywodzą się dzisiejsi Kreole. Niewolnictwo znieśli Brytyjczycy. Podczas ich panowania na plantacjach zabrakło rąk do pracy. Czarnych niewolników zastąpili robotnicy z ubogich rejonów Indii. Dzisiejsi mieszkańcy wyspy to ich czwarte pokolenie.

Mauritius atrakcje - Port Louis

Mauritius atrakcje - Port Louis

Mauritius atrakcje - Port Louis

Mauritius atrakcje - Port Louis

Wyspa smaków

Swoista mieszkanka kulturowa znajduje odzwierciedlenie w tradycjach kulinarnych Mauritiusu. Mieszkańcy wyspy rozpoczynają dzień od croissantów i kawy, na obiad jedzą indyjskie curry, a na kolację chińszczyznę. Do tego afrykańskie owoce. Na bogactwo kuchni kreolskiej wpływa także bliskość oceanu. Podstawę wielu dań stanowią ryby i owoce morza. Doskonale smakuje pieczony na grillu marlin. Ogromną popularnością cieszą się także homary, które są tutaj równie powszechne jak dorsze nad Bałtykiem. Najczęściej podawane są z sosem kreolskim na bazie pomidorów, doprawionym czosnkiem, imbirem i chilli lub smażone na maśle z czosnkiem i posypane natką pietruszki.

Do najbardziej wyrafinowanych potraw należy sałatka milionerów. Przygotowuje się ją z ostryg, raków, krewetek, krabów i serc palmowych. To jedna ze specjalności restauracji Le Capitaine w Port Louis, najstarszego lokalu na wyspie serwującego owoce morza. Warto skosztować również ośmiornicy na ciepło z dressingiem malinowym czy dorady zawiniętej w liść bananowca z salsą z owoców cytrusowych. Doskonałym zakończeniem posiłku będą smażone banany z maurytyjskim rumem.

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Rum z dębowych beczek

Najlepszy rum na wyspie powstaje w Rhumerie de Chamarel, która jako jedyna wytwarza go tradycyjną metodą z trzciny cukrowej, a nie z melasy pozostałej po produkcji cukru. Zakład znajduje się w malowniczej okolicy wśród plantacji kawy i pól ananasowych. Na dziedzińcu stoi maszyna z mnóstwem kół zębatych służąca do wyciskania soku z trzciny cukrowej, w głębi błyszczą miedziane alembiki do produkcji destylatów.

Turyści mogą zobaczyć beczki, w których dojrzewa rum i spróbować kilku gatunków w sali degustacyjnej. Na szczególną uwagę zasługuje Spices Rum o aromacie cynamonu, wanilii i goździków. Doskonałe są także likiery – kokosowy i mandarynkowy. Stanowią świetną bazę do koktajli, ale smakują równie dobrze podane z kostkami lodu.

Mauritius atrakcje - Rhumerie de Chamarel

Mauritius atrakcje - Rhumerie de Chamarel

Mauritius atrakcje - Rhumerie de Chamarel

Mauritius atrakcje - Rhumerie de Chamarel

Przystanek przed rajem

Odwiedzając okolice Chamarel nie można przegapić „ziemi siedmiu kolorów”, czyli pofałdowanego kawałka zbocza mieniącego się wieloma odcieniami czerwieni, fioletu, zieleni i bursztynu. Efekt świetlny zależy od pory dnia i kąta padania słońca. Tutejsze wydmy powstały prawdopodobnie w czasach, gdy zastygała tworząca je lawa. W ich sąsiedztwie znajduje się urokliwy wodospad – Cascade Chamarel, spływający kaskadami wody do otoczonego roślinnością krateru. Można mu się przyjrzeć z dwóch tarasów widokowych.

Mauritius atrakcje

Mauritius atrakcje

Mauritius atrakcje - Ziemia Siedmiu Kolorów

Mauritius atrakcje - Ziemia Siedmiu Kolorów

Nie da się jednak ukryć, że większość turystów przyjeżdża na Mauritius dla plaż. Teoretycznie wszystkie z nich są ogólnodostępne, ale w praktyce na te najpiękniejsze, położone przy pięciogwiazdkowych hotelach wstęp mają tylko goście. Chociażby na plażę przy hotelu Shandrani Resort & Spa o piasku miękkim jak mąka krupczatka. Mark Twain napisał, że Mauritius powstał przed rajem i posłużył jako model jego budowy. Trudno się z nim nie zgodzić.

Gdzie spać?

Położony bezpośrednio przy plaży hotel Ravenala Attitude zapewnia świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Na jego terenie znajduje się 10 restauracji, z czego 3 przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych. Dwójka od 660 zł.

Ravenala Attitude Mauritius

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje - Ravenala Attitude

Mauritius atrakcje

Mauritius atrakcje
Rejs katamaranem wzdłuż wschodniego wybrzeża Mauritiusu to doskonała okazja do zobaczenia wyspy wraz z przypominającym kowadło wzgórzem Le Morne.

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Mauritius jest wyspą, na której wypoczywać można o każdej porze roku, należy jednak pamiętać, że od stycznia do marca występują tu tropikalne cyklony.

Język: Językiem urzędowym jest angielski. Większość mieszkańców posługuje się kreolskim i francuskim.

Waluta: Rupia maurytyjska; 1 rupia = 0,11 zł.

Wiza: Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego w przypadku pobytów krótszych niż 90 dni.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Tags from the story
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *