Kuala Lumpur – miasto dwóch wież

Atrakcje Kuala Lumpur: Petronas Towers

Wyobraź sobie miasto, w którym najwyższe na świecie bliźniacze wieże otoczone są parkiem pełnym tropikalnej roślinności. Szklane fasady drapaczy chmur odbijają równikowe słońce. W oddali rozbrzmiewa głos muezzina wzywający wiernych do modlitwy. Nowoczesne centra handlowe sąsiadują z tętniącymi życiem bazarami. To Kuala Lumpur, stolica Malezji.

Malezja, jeden z azjatyckich tygrysów, powoli otwiera się na turystów. Głęboko zakorzenione w lokalnej kulturze Kuala Lumpur staje się coraz popularniejszym celem podróży.

Symbolem miasta są Petronas Towers – strzeliste wieże, które przez 6 lat uznawane były za najwyższy budynek świata . Mimo utraty tytułu na rzecz Burj Khalifa w Dubaju, nadal pozostają najwyższymi bliźniaczymi wieżami, które zbudowano przed końcem XX wieku.

Powietrzny most

Wznoszące się na wysokość 452 metrów drapacze chmur z daleka przypominają dwie lśniące rakiety. Oba wieżowce zbudowano na planie ośmioramiennej gwiazdy, będącej ważnym symbolem dla muzułmanów. Pięć poziomów każdej z wież reprezentuje pięć filarów islamu.

W środku znajdują się dwa punkty widokowe – jeden z nich na 88 piętrze, a drugi w przeszkolonym korytarzu łączącym oba budynki. Po bilety trzeba wybrać się wcześnie rano, lub zamówić je przez Internet, ponieważ są szybko wyprzedawane.

Kuala Lumpur atrakcje Atrakcje Kuala Lumpur: meczet Jamek Atrakcje Kuala Lumpur: Chinatown

Nasi lemak i inne przysmaki

Wewnątrz Petronas Towers mieści się Suria KLCC – centrum handlowe, którego czwarte piętro zajmują restauracje z azjatyckim jedzeniem. Kuchnia malezyjska nie jest jeszcze tak znana jak chińska czy tajska, ale kto spróbuje lokalnych przysmaków, na pewno nie będzie rozczarowany.

Śmiało zaglądamy do Madam Kwan’s – lokalu, którego specjalnością jest nasi lemak, czyli gotowany w mleku kokosowym ryż podawany z ostrym sosem curry, jajkiem na twardo, suszonymi krewetkami i zielonym ogórkiem. Z przystawek warto skusić się na sataje z kurczaka z sosem z orzeszków ziemnych lub laksę – pikantną zupę z krewetkami i kiełkami fasoli mung. Posiłek kończymy smażonymi bananami z lodami waniliowymi. Nie mają sobie równych!

Atrakcje Kuala Lumpur: Muzeum Narodowe Atrakcje Kuala Lumpur: Muzeum Narodowe Atrakcje Kuala Lumpur: Muzeum Narodowe

Brutalne święto

Najciekawszą atrakcją Kuala Lumpur są jednak położone 13 km za miastem jaskinie Batu. Odkryte zaledwie 120 lat temu, stanowią ważne miejsce kultu dla społeczności hinduskiej. Największa z nich – Jaskinia Katedralna znajduje się na wysokości 100 metrów. Żeby do niej dotrzeć trzeba pokonać strome schody o 272 stopniach.

Przed wejściem do jaskini znajduje się 43-metrowy pomnik Murugana, hinduskiego boga wojny. Ku jego czci obchodzone jest święto Thaipusam, przyciągające co roku ok. półtora miliona pielgrzymów. Wierni pozwalają przekłuć się hakami, wbijanymi w plecy i torsy. Inni praktykują umartwianie ciała przebijając języki i policzki długimi szpikulcami. Pogrążeni w modlitewnym transie nie odczuwają bólu.

Święto wypada na przełomie stycznia i lutego, podczas pełni księżyca. Warto zrobić sobie krótkie wakacje i zobaczyć je na własne oczy.

Atrakcje Kuala Lumpur: Jaskinie Batu Atrakcje Kuala Lumpur: Jaskinie Batu

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Kuala Lumpur najlepiej odwiedzić pomiędzy czerwcem a sierpniem. Od września do listopada występują tu ulewne deszcze.

Jezyk: Językiem urzędowym jest malajski, ale można porozumieć się po angielsku.

Waluta: Ringgit malezyjski; 1 ringgit = 1,02 zł.

Wiza: W przypadku pobytu krótszego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy.

Szczepienia: Nie są wymagane

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *