Dubaj – klejnot pustyni

Dubaj atrakcje

Tutaj wszystko jest naj – najwyższe wieżowce, największe centra handlowe, najbardziej luksusowe hotele. Witajcie w najbardziej kosmopolitycznym mieście Bliskiego Wschodu!

Sztuczna wyspa w kształcie palmy, usypana ręką człowieka. Stok narciarski na środku pustyni. Burj Khalifa, mierzący 828 metrów najwyższy budynek świata. W Dubaju nie ma rzeczy niemożliwych. A pomyśleć, że jeszcze pół wieku temu znajdowała się tutaj senna osada rybacka!

Stary Dubaj

Żeby zobaczyć jak wyglądał Dubaj przed boomem naftowym, warto wybrać się do historycznej dzielnicy Bastakiya. Tutaj czas zatrzymał się w XIX wieku, kiedy wraz z rozwijającym się handlem zaczęli do miasta napływać persy kupcy. Wielu z nich osiedliło się właśnie w tej części miasta.

Nad surowymi budynkami z jasnego piaskowca górują charakterystyczne wieże wiatrowe, pełniące dawniej funkcje wentylacji – otwory z czterech stron zapewniały stałą cyrkulację powietrza. Spacerując labiryntem wąskich uliczek docieramy do resztek muru, który otaczał niegdyś stare miasto.

SONY DSC
SONY DSC
dubaj_3

Miasto Złota

Kierując się w stronę Dubai Creek trafiamy do stacji taksówek wodnych abra. Małą, drewnianą łodzią można przeprawić się na drugi brzeg zatoki, na którym znajdują się tradycyjne, arabskie bazary. Najstarszy z nich to zadaszony Spice Souk, gdzie kupimy egzotyczne przyprawy, zioła i bakalie. Towary wystawione są przed sklepikami w drewnianych skrzyniach i workach. W alejkach unosi się odurzający zapach cynamonu, goździków, kadzidła i gałki muszkatołowej.

dubaj_4dubaj_5SONY DSCSONY DSCSONY DSC

Niedaleko stąd położony jest kolejny znany bazar – Gold Souk, czyli targ złota. Liczne sklepiki oferują złoto w najróżniejszych postaciach – od subtelnych kolczyków i łańcuszków po ciężkie naszyjniki i bransolety. Wszechobecni naganiacze hałaśliwie zachęcają przechodniów do zakupów. Przyjętym zwyczajem jest targowanie się – dzięki niemu można obniżyć cenę nawet o połowę!

SONY DSC
SONY DSC

Mekka zakupoholików

Ale możliwości zakupów w Dubaju nie ograniczają się do lokalnych bazarów. Na miłośniczki shoppingu czeka Dubai Mall, jedna z największych galerii handlowych na świecie. W Fashion Avenue mają swoją siedzibę butiki najbardziej luksusowych marek – Gucci, Chanel, Hermes, Dolce & Gabbana.

Zakupy wzmagają apetyt. Warto więc odpocząć w jednej z restauracji specjalizujących się w kuchni Bliskiego Wschodu. Posiłek zwykle zaczyna się od przystawek – mezze, takich jak humus lub baba ghanoush – dipów podawanych z arabskim chlebem. Po nich na stół wjeżdża grillowane mięso – marynowany w jogurcie i soku z cytryny kurczak shish taouk lub popularna shawarma. Na deser baklawa. Delicja!

Podwodny świat

Z pełnym żołądkiem udajemy się do Dubai Aquarium, położonego na terenie galerii oceanarium z mieszczącym 10 mln litrów wody zbiornikiem, pod którym ciągnie się podwodny tunel. Po wejściu do środka nad naszymi głowami pojawiają się uzbrojone w garnitur ostrych zębów rekiny. Ogromne płaszczki chętnie pozują do zdjęć z turystami, w oddali przepływają ławice egzotycznych ryb. Dwa piętra wyżej znajduje się Underwater Zoo, gdzie zobaczyć można kolejne morskie stworzenia – piranie, meduzy, a nawet pingwiny i krokodyle. To niezapomniane przeżycie.

SONY DSC
dubaj_13
dubaj_14
SONY DSC

Najwyższy z wysokich

Burj Khalifa, najwyższy budynek świata, wznosi się na wysokość 828 metrów. Trójramienna bryła wieżowca zwęża się wraz ze wzrostem wysokości. Na 124 piętrze położony jest taras widokowy – At The Top, z którego podziwiać można panoramę miasta. Najlepiej zaplanować wizytę na czas zachodu słońca.

U stóp Burj Khalifa utworzono sztuczne jezioro, gdzie mieści się kolejna atrakcja Dubaju – tańcząca fontanna. Współgrające z dźwiękami muzyki strumienie wody podświetlone są przez kolorowe reflektory. Oglądane z tarasów pobliskich restauracji tworzą wspaniałe widowisko.

dubaj_16
SONY DSC
SONY DSC

5 gwiazdek to za mało

Jednak najbardziej znanym symbolem Dubaju jest Burj Al Arab, zbudowany z rozmachem, najbardziej luksusowy hotel świata. Położony na prywatnej wyspie 280 m od plaży, kształtem przypomina wydęty wiatrem żagiel. Hotel posiada 202 dwupiętrowe apartamenty. Na każdy z nich przypada osobisty kamerdyner, spełniający każdą zachciankę gości – od przygotowania kąpieli po rozpakowanie walizek. Do dyspozycji pozostaje także prywatna recepcja, szofer za kółkiem Rolls Royce’a, a na specjalne życzenie – własny kucharz lub transfer helikopterem.

Najtańszy nocleg w tej oazie luksusu to koszt ok. 5000 zł. Za pobyt w apartamencie królewskim trzeba zapłacić sześciokrotnie więcej. Nam pozostaje więc High Tea w ulokowanym na najwyższym piętrze hotelu Skyview Bar. Rozciągający się stąd widok na palmę Jumeirah i archipelag The World wart jest swojej ceny.

Dubaj – zobacz także:

Madinat Jumeirah

Pustynne safari

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Najlepszą porą na odwiedzenie Dubaju jest okres od listopada do marca. Lepiej zrezygnować z wyjazdu w miesiącach letnich, gdy temperatury sięgają 50°C.

Język: Językiem urzędowym jest arabski, ale angielski znajduje się w powszechnym użyciu.

Waluta: Dirham ZEA; 1 dirham = 0.99 zł.

Wiza: 30-dniowa wiza wydawana jest bezpłatnie przy wjeździe do kraju.

Szczepienia: Nie są wymagane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *