Centrum Lotów Kosmicznych w Houston

Centrum Lotów Kosmicznych w Houston

„Houston, mamy problem” – tę znaną kwestię wypowiedział James Lovell, dowódca misji Apollo 13, której wybuch zbiornika z tlenem uniemożliwił lądowanie na Księżycu. Z jakimi wyzwaniami mają do czynienia astronauci NASA po upływie prawie 50 lat od tamtych wydarzeń? Dowiaduję się tego w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston.

Ośrodek Kosmiczny im. Lyndona B. Johnsona różni się od innych parków tematycznych w Stanach Zjednoczonych. Na obszarze kompleksu mało co zostało wybudowane z myślą o turystach – to autentyczne miejsce, z którego monitorowane są wszystkie załogowe loty kosmiczne. Tutaj także szkoleni są astronauci, a po powrocie z misji – przechodzą kwarantannę w specjalnych pomieszczeniach.

Centrum Kontroli Misji

Wiele budynków w obrębie ośrodka dostępnych jest dla zwiedzających. Podczas wycieczki po jego terenie mamy okazję przyjrzeć się m.in. Centrum Kontroli Misji, którego pracownicy są w stałym kontakcie z załogą statków kosmicznych. Na plazmowych monitorach mogą oglądać wschód słońca na orbicie aż 16 razy w ciągu dnia!

Centrum Kontroli Misji w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston
Centrum Kontroli Misji – tylko jedna osoba w tym pomieszczeniu może porozumiewać się z astronautami na stacji kosmicznej. Zgadnijcie która?

Lot na Marsa

Nasz przewodnik opowiada o planowanych przez NASA misjach – lądowaniu na asteroidzie, okrążeniu Księżyca i załogowym locie na Marsa. Ten ostatni przewidziany jest na 2035r. – sama podróż na czerwoną planetę ma zająć 69 miesięcy. Rekrutacja astronautów odbędzie się pod koniec roku. Niestety moje nadzieje na karierę w kosmosie szybko zostają rozwiane – wymagane jest wykształcenie ścisłe. Gdybym tylko w liceum nie uciekała z fizyki…

Centrum Lotów Kosmicznych w Houston
Kokpit na statku kosmicznym…
Houston Space Center
… i toaleta. W jaki sposób astronauci biorą prysznic? Nie biorą. Zamiast tego wycierają się chusteczkami nawilżającymi.

Szkolenie astronautów

Równie ciekawy okazuje się budynek 9, gdzie astronauci przygotowują się do misji. W warunkach przypominających brak grawitacji ćwiczą spacery kosmiczne, niezbędne podczas wykonywania zadań na zewnątrz statku. A w masywnym skafandrze naprawa nawet drobnych usterek porównywalna jest do przeprowadzania operacji mózgu w rękawicach narciarskich…

Centrum Lotów Kosmicznych w Houston
Tutaj trenują astronauci.

Park Rakiet

Główną atrakcją Rocket Park jest rakieta Saturn V, wykorzystywana przez NASA w programach Apollo. Na odwiedzających największe wrażenie robi ogrom tej składającej się z trzech członów konstrukcji. Po drodze do mieszczącego ją hangaru zatrzymujemy się przy trzech kręgach dębów, upamiętniających ofiary misji Apollo, Columbia i Challenger. Przystajemy, żeby uczcić ich pamięć minutą ciszy.

nasa_3

nasa_7

Rakieta Saturn V w Centrum Lotów Kosmicznych w Houston
Rakieta Saturn V

Zabawa w kosmitów

W interaktywnym Space Center czekają na nas kolejne ciekawostki i multimedialne prezentacje, obrazujące historię eksploracji kosmosu. Możemy obejrzeć wystawę kosmicznych skafandrów, doświadczyć braku grawitacji w symulatorze lotów, dotknąć skał przywiezionych z Księżyca, a nawet przekonać się, ile ważylibyśmy na Marsie lub Jowiszu. NASA przewidziała również atrakcje dla najmłodszych – zabawę z Angry Birds i budowanie własnego kosmity.

Houston Space Center
Atrakcje Space Center

nasa_2

nasa_14 nasa_15 nasa_12 nasa_24 nasa_18 nasa_16 nasa_21

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *