Bangkok – miasto tuk tuków

Bangkok atrakcje

Na początku był chaos. Przytłaczający upał, ogromny ruch uliczny i uciążliwy smog witają nas w stolicy Tajlandii. Nazywany Wielkim Mango, Bangkok (w nawiązaniu do Nowego Jorku – Wielkiego Jabłka) można albo pokochać albo znienawidzić. Mało kogo pozostawia obojętnym.

Trudno jednak nie zgodzić się z faktem, że jest to jedno z najbardziej inspirujących miast Azji. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Wielkiego Pałacu, w którego architekturze widać wyraźne wpływy kolonialne. Pomimo, że rodzina królewska już w nim nie mieszka, Pałac nadal pozostaje miejscem o niezwykłym znaczeniu dla mieszkańców Tajlandii. Odwiedzający muszą pamiętać o odpowiednim stroju – pilnujący wejść strażnicy nie wpuszczają osób zbyt skąpo ubranych.

Bangkok atrakcje: Wielki Pałac SONY DSC

Zaciszne świątynie

Najciekawszym obiektem kompleksu jest Świątynia Szmaragdowego Buddy. Znajdująca się w niej figurka Buddy odziana jest stosownie do pory roku – letniej, zimowej lub deszczowej. Zmiana szat to ważny rytuał, celebrowany przez samego króla. Warto również zwrócić uwagę na model świątyni Angkor Wat, który wykonano na rozkaz Ramy IV. Gdy przeniesienie jej z Kambodży okazało się niewykonalne, władca musiał zadowolić się sporządzeniem miniatury.

Leżący Budda

Krótka przejażdżka tuk-tukiem dzieli nas od kolejnej znanej atrakcji – Świątyni Leżącego Buddy. To jednocześnie najstarsza i największa budowla sakralna w Bangkoku. Większość odwiedzających od razu udaje się do ogromnej figury Leżącego Buddy, mierzącej ponad 43 m długości i 15 m wysokości.

Tutejszą tradycją jest wrzucenie drobnych monet do 108 mis z brązu (ich liczba nawiązuje do 108 przymiotów Buddy). Oprócz zapewnienia pomyślności, mają pomóc w utrzymaniu świątyni. Na miejscu znajduje się również szkoła masażu i tradycyjnej medycyny. Godzinny zabieg kosztuje w niej niecałe 50 złotych.

SONY DSC SONY DSC

Zaginiony architekt

Jim Thompson, amerykański architekt, przybył do Tajlandii po II wojnie światowej. Zafascynowany tutejszą kulturą i sztuką, szybko wzbogacił się na handlu jedwabiem. W jego tradycyjnym tajskim domu zgromadzono imponującą kolekcję antyków, porcelany i dzieł sztuki, z których najstarsze pochodzą z VII wieku. Na rezydencję składa się sześć budynków z drewna tekowego. Można je zwiedzać z anglojęzycznym przewodnikiem. W 1967 roku, podczas wyprawy do Malezji, Thompson niespodziewanie zaginął. Jego śladów nigdy nie odnaleziono.

Bangkok atrakcje: Dom Jima Thompsona jim_thompsons_house_2

Pamiątka z Bangkoku

Tajlandia słynie z wspaniałej kuchni. A jeśli oprócz jedzenia ważne jest dla nas wsparcie lokalnych społeczności, wybierzmy się do Cabbages & Condoms – restauracji, która część dochodu przeznacza na edukację seksualną. Atrakcją lokalu są manekiny ubrane w stroje zrobione z prezerwatyw. To żartobliwy sposób zwrócenia uwagi na poważny problem, jakim jest rosnąca ilość zakażeń HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zamawiamy czerwone curry z krewetkami i ananasem, podawane z ryżem jaśminowym, a na deser – smażone banany z lodami waniliowymi. Po posiłku zamiast cukierków dostajemy… prezerwatywy. Będą najbardziej nietypową pamiątką z Bangkoku.

cabbages_and_condoms_1 Bangkok atrakcje: Cabbages and Condoms Bangkok cabbages_and_condoms_3

Informacje praktyczne

Kiedy jechać: Do Tajlandii najlepiej wybrać się w porze chłodnej, występującej od listopada do lutego.

Język: Językiem urzędowym jest tajski, ale można porozumiewać się również po angielsku.

Waluta: Tajski baht; 1 baht = 0.11 zł.

Wiza: 30-dniowa wiza turystyczna wydawana jest na lotnisku.

Szczepienia: Nie są wymagane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *